Omladina i njena književnost (1848—1871)

ЈОВАП СКЕРЛИЋ

от (5 у

У опште, то је био човек од акције. Његови осредњи стихови само су један облик његове активности. У омладински покрет, нарочито док је уређивао Младу Србадију, унео је толико преданости, пдеализма п истрајности, да је био један од најрепрезентивнијих људи његових, можда онај који је целу ствар још понајовбиљније узимао. Када је Омладина престала, он је напустио књижевност, п место песника дошао је Филозоф и политичар.

ДРАГА ДЕЈАНОВИЋ (1843—1870)

· Као пи Млада Немачка такоп Млада Србадија имала је своје жене списатељке п борбене другарице. И оно што су код Немаца биле Рахел Фарнхаген, Бетина фон Арним и Шарлота Стиблиц, то су у неколико код нас биле Милица Стојадиновић - Србкиња и Драга Дејановшћ. Милица Стојадиновић-Србкиња је муза поколења од 1848 године; Уједињеној Омладини Српској припадала је годинама, идејама п радом друга једна млада и егзалтована песникиња, Драга Дејановић, »жена с дубоким осећањем“ како је називао Световар Марковић.

Списи Драге Дејановић ивишли су 1869 у Новом Саду. Те кратке лирске песме много су више песме но невешти стихови Милице Стојадиновић. Драга, Дејановић је имала темперамента и фантазије; као девојка из имућне куће отишла је у глумице, и са одупевљењем се помешала у редове Омладине. Њене песме, нарочито Сузе, поред свега утицаја Бранка Радичевића и Змаја, имају извесног по-