Opštinske novine

384

Београдске општинске новине

оку дивна слика: лепо бетонско језеро по коме поносно пливају четири бела питома лабуда и два црна аустралијска. Њихови дугачки витки вратови извиј ају се као змије, роне дубоко у воду и дижу сс грациозно у вис. Лабудови излазе често из воде, шетају по травњаку око језера и пасу траву. На копну су прилично неспретни. Питоми лабудови су бели као снег, са финим густим перјем. Ова врста белих лабудова из нашег врта не живи више у дивљем стању, него само по зоолошким и приватним вртовима и по рибњацима. Два прекрасна црна лабуда слажу се одлично са својим белим саплеменицнма. Они живе већином у дивљем стању по Аустралији, али се лако припи-

дувек узбуђивали машту песннка и инспирисали су многе од њих да испевају дивне песме. (Француска средњевековна легенда о „Витезу са лабудом" и слична немачка о Лоенгрину обрађивана је више пута у песничким делима.) Наш народ, у својим песмама, зна само за беле лабудове и спомиње их да изазове што јачу визију белога (почетак „Хасан-агинице"). Поред истог језера, у друштву са лабудовима, живе и три пеликана (несита, гема); одликују се зрло великим кљуновима, који су близу главе врло широки. Између грана тога доњег широког кљуна разапета је велика кожна кеса, у коју пеликан хвата рибе, па их ту чува као резервну храну. Храни се рибама и гута их целе.

Њ. В. Краљ Петар II, у пратњи Претседника Београдске општинс г. Владе Илића, разгледа овце (иерино, фризијске и сомалијске).

томљавају. Кљунови су им црвени као крв, Вратови су им тањи и мање^грациозни него код белих лабудова. Код лабудова, мужјак и женка су верни једно другом целог живота. Праве гнезда на малим пливајућим острвцима, која сами саграде од трске. Мужјак обично доноси трске, а женка их слаже у гнездо. У нашем бетонском језеру неће да-Се плоде. Лабудови спадају у ред пловуша, сродници су патака. Њ. В. Краљ посматрао је са уживањем лабудове и хранио их хлебом. Својом лепотом и грациозношћу лабудови су о-

Један чувар градског врта донео је рибе и бацао их пеликанима, а они су их врло вешто и облапорно хватали у ваздуху. Њ. В. Краљ се забављао тим призором. Пеликани спадају у весларице, у ред пловуша. Живе и код нас по великим водама, као и у Африци и Азији. I Затим је Њ. В. Краљ разгледао домаће роде и бацао им парчиће хлеба. Роде имају високе снажне ноге и чврсте дугачке кљунове. Ове наше су роде младе, немају ни три године. Имају и три вештачка гнезда, али се не служе њима.