Opštinske novine

# Број 43

„ОПШТИНСКЕ НОВИНЕ"

Страна 3

- 5ЕОГРЛЛСКА НРОНиКА . Снабдевање Београда шећером и шпнритусом

По одобрењу немачких војних власти повећава се досадашња количина шећера за продају у Београду, из Државне фабрике шећера на Чукарици. Да би се упростио поступак око расподеле шећера потрошачима Дирекција за снабдевање општине града Београда споразумела се са Државном фабриком шећера, да се продаја и даље врши на начин како је то раћено до 5 априла т.г. Шећер ће се нздавати бакалима и прерађивачима Београда, Земуна и сеоским бакалима срезова: земунског, врачарског и посавског и то у магацинима фабрике: на Чукарици и у Београду у улици Ћирила и Методнја бр. 2, на основу легитнмација које је фабрика пре 5 априла издала бакалима. На куповкну шећера имају право само они бакали, којн су своје радње обновнли и отворили а они који радње накнадно обнове имају се пријавити. Куповна цена шећера у фабричким магациннма са свима дажбинама и општинском трошарином нзноси и то: Кристал у врећн од 100 килограма динара 16,43; коцке у сандуцима од 50 килограма динара 18,19; коцке у сандуцима од 25 килограма динара 18,29. Продајна цена у бакалницама потрошачнма не сме битн већа и то: Коцка и прах динара 19,50, кристал динара 17.50. Трговци бакали могу продавати шећер, ради веће контроле, само својим сталним купцима, који су код њих и раније куповали. Препушта се оцени самих бакала коме купцу коју количину могу продати. Сваки трговац продавац шећера обавезно мора у својој радњи на видном месту истаћи цену по којој шећер продаје, а сем тога има водити списак потрошача којима је шећер продао. Органи општински и фабрички вршиће контролу и сваки онај за кога се утврдн да је противно радио, биће искључен из продаје шећера, односно обуставиће му се даље издавање шећера. Сва остала потребна обавештења добиће трговци од фабрике. (Из Дирекције за снабдевање О.Г.Б.). (Агенцнја „Рудник") Цене шпиритусу По одобрењу немачких војних власти приступа се продаји шпиритуса за гориво у Београду, а из Фабрике шпиритуса „Звезда" А. Д. Да би се упростио поступак око расподеле шпиритуса потрошачима, Дирекција за снаодевање Општ1ине града Београда споразумела се са фабриком шпиритуса „Звезда" А. Д. да се продаја врши на следећи начин: Шпиритус ће се издавати бакалима и прерађивачима Београда, Земуна и сеоским бакалима срезова земунског, вра-

БЕОГМД

Позориште Уметничко позориште на Коларчевом универзитету (16 часова): „Крајцерова соната". Биоскопи „Касина" (13,30, 15,30 ■ 17,30 часова) Филм ..Звезда Риа" са Ла Јаном. Балкан 1) „Певач заводник" Уа§ Аћеп1еиег &ећ1 игеНег... (Паул Кемп, Тео Линген Марија Ташнади). 2) Универзу* журнал. Уранија (13.30, 15.30, 17 30): 1) Точкови судбине — 5а!ог*агеп Е417 (Кете Нађ, Паул Хербигер), 2) Најновнји журнал. Славија (13.30, 15,30 и 17,30): Бесмртни валпер (Марнја Андергаст, Паул Хербигер, Грета Тајмер). Униои (14,30 и 16,30): Бесмртни валцер (Марија Андергаст, Паул Хербигер, Грета Тајмер). „Дрина" (1.30, 3.30, 5.30) Бел Амн (Вил« Форст) и журнал. „Сити" (13.30, 1530 и 17.30): филм „Лажни таст (Ханс Мозер, Елфрид Дезиг, Ханс Олден). Додатак: најновији журнал. Авала (13,30, 15,30 и 17,30) Јача од љубави (Карин Харт, Паул Вегенер, Паул Рихтер). Најновији журнал. Дежурне апотеке Дежурство почиње у суботу и траје до наредне суботе до 7.30 часова. Дежурство се обавља и дању и ноћу. Ове недеље дежурне су апотеке IV групе: Ђајић Голубица (Краља Петра 75, телефон 20-391); Јовчић Василнје (Краља Милана 9, тел. 21-528); Мандил Давид (комесар) Поенкареова 36, тел. 24-377); Николића поч ИлиЈе (Хартвигова 2, тел 20-073); Сабовљевнћ Васнлнје (Гробљанска 2, тел. 42-143); Секулић Ђорђе (Жоржа Клемансоа 50, тел. 23-539); Смодлака Божидар (Престолонаследника Петра ул. 35, тел. 40-969); Стојић Радомир (Сарајевска 84, тел. 20-213); Тодоровић Блаша (Војводе Степе 43, тел. 42-389); Турман Алберт (Милорада Драшковића 4, тел. 21-617); Ћирковић Бранислав (Краља Александра 149, тел. 40-065).

чарског н посавског и то у поменутој фабрнци. На куповину шпиритуса имају право само они бакали, којн су своје радње обновилн и отворили, а они који радње накнадно обнове имају се нријавити. Највећа количнна коју фабрика сме једном купцу да прода износи 500 литара. Куповна цена шпиритуса за гориво у фабричким магацинима са свима дажбинама и општинском трошарином износи: Дин. 15.— за 1 литар. Продајна цена у бакалницама потрошачима не сме бити већа од Дин. 17.— за 1 лнтар. Трговци-бакали могу продавати шпиритус, ради веће контроле, само својим сталним купцима, који су код њих и раннје куповали. Препушта се оцени самих бакала, коме купцу коју количину могу продати. Сваки трговац-продавац шпиритуса обавезно мора у својој радњи на вндном месту истаћи цену по којој шпиритус продаје, а сем тога има водити списак потрошача, којима је шпиритус продао. Органи општинскн и фабрички вршиће контролу и сваки онај за кога се утврди да је противно радио, биће искључен из продаје шпиритуса, односно обуставиће му се даље издавање шпиритуса. Сва остала потребна обавештења добиће трговци од фабрнке. (Из ДирекциЈе за снабдевање О. Г. Б. VIII Бр. 1602). (Агенција „Рудник")

Упрааа Грлда Бвограда казнила јв: I Због несавесне спекулације: 1. — Са 20 дана затвора и принуднмм радом: Грујић Младена, продавца млека из села Мали Мокр« Луг и Мицковић Радивоја, кувара, Пашићева ул. бр. 26. 2. — Са 30 дана затвора и принудним радом због точења алкохолних пића пре одређеног времена: Кукољ Љубицу, крчмарицу, Радничка ул. 6р. 2. II Због коцке са по 30 дана и принудним радом: Беседић Бошка, лимара, са станом у ул. Анте Боги^еви^а бр. 3; Бранков Тиму, молера, ул. Проте Матеје 6р. 71; Дојчииовић Димитрија, радника, ул. Барањска бр. 23, Мартиновић Радована, типографа, Славујски Венац бр. 32; Пеладић Александра, радника, ул. Сомборска бр. 23; Путић Василија, кафанског касира, са станом у ул. Жичка бр. 2; III Због скитње, беспосличења и пијаичења: 1. — Са 30 дана затвора и принудним радом: Владисављеви^ Раду, радника, Личка бр. 1; Илић Ратомира, из Ниша; Кнежевић Благоја, из Буловоша; Пернар Јосипа, из Липнице; Топлак Фрању, из Чаковца; Милошеви*. Милана, из Стоца; Лукић Борђа, из Модрича; Антић Брзимира, из Београда; Периђ Стојана, из Бугојна; Ађански Борђа, из Београда; Петрикијеви* Симеона, из Русије; АмазовиФ« Муједина, из Кокожека; Суботић Василија, из Врбашке; Бјелић Никодија, из Чели^а, Костић Стевана из Банатскв Паланке; Шоботу Душана, из Бастаса; Бигови*. Глигорија из Сувог Дола; Јаји* Бајрама, радника из Трнаве, Илин Цветка из Петровграда, Радоњић Миомира из Панчева, Ђуричић Јована из Дубице, Матковић Милоша из Доњег Милановца и Павловић Добросава из Гвоздца. 2. — Са 20 дана затвора и принудним радом: Јеличић Милицу, из Крупе, Синђелик Милицу, Стевана Првовенчаног ул. бр. 13, Чирјаковић Вукосаву, Јатаган Мала први ред бр. 9, Мартиновић Живу, из Шашинаца, Стојановић Спасоја из Доњег Милановца; Ујаревић Косту из ЊегановиКа; Баљевић Видака из Пећи; Жуњић Михаила из Прњавора; Станојеви* Косту из Чубре; Марковић Милицу из Београда. 3. — Са 15 дана затвора и принудним радом: Савић Мирка, кожарског радника из Невесиња; СтамболиК Николу, механичарског помоћника из Водице и Луковић Милана из Бзенице, срез жупски.

Саопштење Адвокатске коморе Адвокатска комора у Београду позива породице погинулих, умрлих нли отсутних адвоката да у смислу § 44 сл. е. Закона о адвокатима предложе лица која Комора треба да именује за преузимател»е односно привремене заменике погинулих или умрлих као и отсутних адвоката. Преузиматељ ће се именовати погинулом или умрлом а привремени заменик отсутном адвокату. За преузиматеља или привременог заменика може бити именован само адвокат. Решењем одбора Адвокатске коморе у Београду бр. 1123 од 20 маја 1941 године избрисан је из именика адвоката г. др. Аладар Дебрецени, адвокат из Београда, пошто је поднео оставку, а за преузнматеља нменовзн је г. др. Младен Радуловић, адвокат из Београда. Решењем Адвокатске коморе у Београду бр. 1111 од 16 маја 1941 године избрнсан је под 6 априлом 1941 године из именика адвоката Радоје Јосимовић из Београда због смрти, а за преузиматеља именован је г. Радовановмћ Никола, адвокат из Београда.

Дрва и угал> за грађаие Градско поглаварство — Одељсње за снабдевање водећи рачуна о томе да обезбеди грађане, као и пекаре, ресторатсре и јавне установе огревннм материјалом, постарало се да набави извесну количину огревног дрвета и угља. Скреће се пажња свим заинтересованим да ће се ова дрва и угаљ, односно налози за њих, издавати у Отсеку за гориво, Градског поглаварства, Дечанска бр. 8, соба бр. 83. Цена огревног материјала је по максимнраној тарифи. (Из Одељења за снабдевање). (Агенција „Рудннк") Престанак важности већинчких и почасних трамвајскоаутобуских карата Г. Претседник градске општине на дан 23 ов. м., донео је одлуку да карте за свс трамвајске и аутобуске линије издате у 1941 године градским већницима Општине града Београда и годишње почасне трамвајске карте издате у 1941 години, до доношења ове одлуке, које је давало Претседништво овог Поглаварства престају да важе наредног дана од дана овог објављивања. (Из Дирекције трамваја и осветљења VII Бр. 29429/41). Пажња грађаиству Дирекција трамваја и осветљења овим нзвештава грађанство да ће на дан 26 и 27 маја 1941 године бити обустављен саобраћај на линији број 3 — од Министарства финансија до Кнежевог споменика, због поправке ваздушне мреже на раскршћу код мннистарства финансија.

4. — Са 10 дана затвора и принудиим радом: Богданови* Даницу из Топуског; Костић Владимира, механичарског радника из Београда, Поповић Миодрага из Сремско Митровице и Вујашевм* Милана из ЈунчевиКа. 5. — Са 5 дана затвора и принудним радом: КолариК Јосипа из Хрженице, ЂорђевиК Живка и МатиК Марка, корлара. IV Осим тога кажњени су МиленковиК Милош, приватни чиновник са станом у Стишкој ул. бр. 8; Јуричко Милица и Галијот Иван; ПетровиК Лазар, Фрушкогорска 21; Сид Аврам, Босанска 22 и Петровић Здравко, Фрушкогорска 21. (Агенција Руднкк)

Рпд у школпма Угоститељска стручна продужна школа почиње рад у понедељак, 26 о.м. у 15 часова, у својој згради, Југ-Богданова 28, и позива своје ученике гостионичарског и пекарског заната да дођу на предавање. Извештавају се ученице Занатске школе Београдског женског друштва да редовна настава у свнма разредима почиње 2 јуна. Извештавају се све ученице Женске занатске школе на Чукарнци да ће редовна настава у свима разредима почети 2 јуна.

ВскаппЈтасћип^ ЈиЈеп кбппеп кеЈпе Те!еГоп-Ап5сћШ$5е егћаИеп; аисћ 151 ЈПпеп <1аб ВепШгеп уоп ГгетсЈеп Те1еГоп51е11еп уегђо1еп. 2иш(1ег11ап(Је1пс1е \уегс1еп б1гепк ће " МгаИ. ККЕ15КОММА*чОАМ1ЈК. Оојава Јевреји не могу бити телефонски претплатници; осем тога нм је забрањена и употреба туђих телефона. Ко прекорачи ову наредбу, биће строго кажњен. ОКРУЖНА КОМАНДА. (Крајскомавдаитура).

Уредба о продужењу рокова из Закона о непосредним порезима и Уредби и Правилника уз тај Закон Члан 1 Сви рокови по Закону о непосредним порезнма и Уредбама н Правилницима уз тај Закон који нису истекли до 5 априла 1941 изузев рокове за плаћање пореза и рокове предвнђене у чл. 2 ове Уредбе, продужују се: До 15 јуна 1941 за оне пореске обвезнике који се налазе у месту где је предмет пореза односно њихово домаћинство (члан 128 Закона о непосредним порезикал или који се врате до 1 јуна 1941 у та места; До 30 јуна 1941 за оне пореске обвезннке који се у наведена места врате у времену од 1 до 15 јуна 1941; За оне пореске обвезнике који се у место где се налази њихов предмет пореза односно њихово домаћинство, врате после 15 јуна 1941 продужују се рокови до истека петнаестог дана по повратку у та места, уколико исправама надлежне власти докажу да се нису раније вратилн. Члан 2 Обвезници друштвеног пореза, који услед ратног стања нису могли да одрже збор акционара у року за 5 месеци по СЈфшетку пословне године односно у том року најкасније за 15 дана после одржаног главног збора нису поднели пријаве, дозвољава се изузетно од прописа става другог члана 105 Закона о непосредним порезима да могу пријаве за разрез друштвеног пореза и додатног пореза за 1941 пореску годину, поднети за 7 месеци по свршетку пословне голине а унутар тог рока најкасније за 15 лана после одржаног главног збора, на коме су одобрени завршни рачуни. Члан 3 Ова Уредба ступа на снагу даном обнародовања. О.П.Бр. 22438 дана 21 маја 1941 год. Комесар за Министарство финансија (Агенција Рудник) Летица, с. р. Пореске пријаве Обуставе односно умањења пословања, као и пријаве оштећења рада, станова и локала услед ратних прилика, које се подносе пореским властима ради правилног разреза и отписа пореза, могу се набавити једино код надлежних пореских управа у Београду по цени од 2 динара по комаду. (Агенција Рудник)

РАОИО ПРОГРАМ

г^дИО СТАНИЦА БЕОГРАД (Таласна дужина 4373 иетра) Програн за нгд(.*>з 25 маја: 10.00: Реч дана. Немачке вести, затим вести на српском језику. 10.15—10.45: Мислн на бојном пољу. 13.00—15.00: Подневна музика — свира Малн радио оркестар, нзмеђу тога у: 14.00: Немачке вести, затнм вести на српском језику. 15.00—15.15: Прелнставамо програм. 15.15—16.00: Жеље наших слушалаца. 10.00: Извештај Немачке врховне команде с лаганнм понављањем. 16.30—18.00: Војннцн свирају за војнике. 18.00—18.30: Час Немаца из Србије. 18.30—18.45: Познате арије., 18.45—19.00: Из савремених догађаја (на српском језику). 19 00—19.45: Српске мелодије. Свира оркестар Петра Крстића. 10.45—20.00: Из савремених догађаја (на не.мачком језику). 20.00—20.25. Немачке вести, затнм вестн на српском језику. 20.25—23.00: Шарено вече. Учествују Велики и Малн радио оркестар, као п познати солисти. Између тога, у: 22 00: Немачке вести, затии веств на српском језмку.

Кажњени несавесни спекуланти и беспосличари

АК 1>1Е ВЕ\701.КЕКиме ВЕ1.еКА05. Зе!<еп5 <1ег <1еи($сћеп \Уећгтасћ1 ћаиГеп $1сћ <11е К1а^еп, <1а85 <1Је 2тШеуб1кегипе 1ш Уегкећг т» <1еи15сћеп ОГПхЈегеп ипЈ 8о1<1а(еп, <Ие №леп гикоттеп<1е АсМипе ип<1 ЕћгегМеШпе Шсћ( ег»ејб1. 1п5ће«оп<1еге ге1е< 51сћ јттег тећг, <1а5« еи1 его«5ег Те11 <1ег Веуо1кегипе јт Ра55ап(еп^егкећг кетег1еј Ап5(а1(еп тасћ! аи«ги»е1сћеп, 80п<1егп оИ т Ггесћег ^ејбе <1еп №е? уегбргегг(. Бје КгеЈ$коттап<1ап(иг тасћ( <1Је Ве\б1кегипе ЈагаиГ аиГтегкбат, аа5§ кипГПећт ее?еп Уег5(б55е оћј^ег Аг( тК аПег б(гепке уог&е§ап^еп »јг<1. Ве1кга<1, 1т Ма| 1941. КгеЈ5коттап<1ап(иг. ГРАЂАНИМА БЕОГРАДА! Од стране немачне оружане снаге стално пристижу жалбе да цивилно становништво у опхођењу са немачким официрима и војницима не показује потребну пажњу и поштовање које им припада. Нарочито се све више примећује, да се већи део становништва приликом кретања улицама не уклаша, чак шта више дрско закрчава пут. КраЈскомандантура скреће пажњу становништву да ће у будуће против оваквих поступака предузети строге мере. Београд, маја 1941. Крајскомандантура.