Osnovi fiziologije

Светлост и око.

Осетљиви слементи ока.

Грађа ока.

354 Че МРУ а А

то је: одржавање телесне равнотеже. Поменимо да се полукружни канали налазе распоређени једни према другима у правцу трију дименсија просторних. Кад се повреде појављују се поремећаји у одржавању равнотеже: животиња неодољиво врши покрете у једноме правцу који одговара равни у којој лежи повређени полу- _ кружни канал. Повреде полукружних канала производе у човека несвестицу и губљење равнотеже.

У. ЧУЛО ВИДА.

Живи организми су осетљиви према облику енергије која се зове светлост. Многобројни су примери утицаја светлости на више и ниже биљке (фототропизам). У животиња, готово дуж целога зоолошкога низа, налазе се чулни органи подешени за примање светлоснога надражаја. Ти органи зову се очи.

Светлост је као и топлота један облик енергије. Претпоставља се да се светлост састоји у треперењу нечега хипоте-

тичнога чиме је простор испуњен а које се назива етер. То тре-

перење надражује чуло вида и производи осећај светлости. Према дужини светлоснога таласа имамо разне светлосне осећаје које називамо боје.

У оку, као у свакоме чулноме органу, налазимо елементе који примају специфични надражај и који га предају чулноме живцу који тај надражај преноси мозгу где се претвара у осећај. Ти осетљиви елементи налазе се у једноме слоју којим је око изнутра обложено: то је ретина или мрежњача.

Око се може упоредити са мрачном комором, као што је фотографски апарат, на чијем се уласку налази двогубо испупчено сочиво које даје на супротноме зиду коморе стварне изврнуте ликове спољашњих предмета. Мрежњача се може упоредити са осетљивом фотографском плочом: на једну и на другу пада лик предмета који гледамо или снимамо. Фотографска плоча је инпресионисана кад се непосредно изложи светлим предметима, али у томе случају неће дати њихову слику; тако би исто мрежњача била осетљива према светлости кад би ова непосредно падала на њу, алиу томе случају бисмо имали само осећаје светлости а не бисмо могли видети предмете.

Око је састављено из једне шупље кугле, очне јабучице, која садржи у себи очно сочиво, очну течност и срчано тело. Зидови очне јабучице састављени су из три слоја (слика 80). Спољашњи слој, бе оњача (зсегонса) јесте беличаста непровидна мембрана која штити око. У предњем делу ока постаје испуп-