Osnovna mekanika. Deo 1, Kinematika : za učenike Vojene akademije i viši škola u Srbiji : sa 260 slika u tekstu
· 210
Ми ћемо у динамики видити, Да је трење код зубчаника тим веће што је тачка додира зуба више удаљена од праве средишта, нарочито пре пролазка ове праве. — Отуда сљедује: да је пробитачније да дејство зуба буде и са једне и са друге стране горепоменуте праве средишта, но ово нетреба, Да је једнако. — Лук, који пролазе основни круви од почетка дејства зуба до праве средишта, узме се скоро свакада мањи или највише раван луву, који пролазе исти врузи од праве средишта па до тренутка, кад зуби престају заватати Један за други. Тако на прилику може се узети а и узима се, да је први лук раван половини (=) а други три четвртине (-=) корака а.
Пошто је једном величина ових лукова. опредељена, онда се могу лако графично да ограниче дужине зуба изван основни кругова, за сваки систем зубчаника, који се у практики употребљује. — За ово ограничење зуба, осим тачног начина, постоје више емпирички правила, од којих ми ћемо нека овде да, наведемо. Нека су Е и 7 крајњи полупречници већег и мањег точка. М и т одговарајући бројеви зуба. Једно од горепоменути емпирички правила представљено је приближно овим изразом
РА а Е
7 РЕН
Кејд, који је ваљано дело о конструкцији сатова написао, препоручује овај израз.
АЕН 1)
В М + 2,5 % | = ара <= --- = - 2)
Напоследку МУПШ5, који се са овим питањем озбиљно занимао, наводи да изрази (1) и (2) незадовољавају подпуно услове практике. Они дају резултате доста задовољавајуће само онда, кад се мањим точком обрће већи. У противном случају треба узети. в_н+з Е РО принети а но )