Paster

| |

И. Ђаја бав према науци и верујте у дубоко поштовање Вашег врло искреног Џозефа Листера".

Најпре се мислило да кужне клице долазе нарочито из ваздуха. Од њих се Листер бранио вршећи операције у ваздуху пречишћеном карболом. Обраћана је пажња и на стерилисање инструмената, завоја, оперативног поља, руку хирургових. Резултати те методе били су одмах убедљиви. Од 1867 до 1869 године, Листер ]2 од 40 ампутација имао само 6 смртних случајева. То је било пре по Француску кобног рата. Па ипак у рату ти резултати нису узети у обзир. Пастер се неуморно борио у Паризу за победу своје теорије. Препоручивао је хирурзима да све своје инструменте пре употребе изложе

пламену, јер се на њима налазе клице, носиоци

гнојења и труљења. Али колико је требало времена и колико жртава још да његова теорија победи!

Хирурзи и лекари су тешко примали Пастерове савете. Треба признати да је било нечега чудноватога у томе да један хемичар долази са дрском намером да докаже лекарима и хирурзима да су вековима били на погрешноме путу и да треба да пођу путем којим он хоће да их поведе.

Пастер је жалио што није студирао медицину, јер би тада имао више ауторитета у сво“ ме револуционарноме раду. Данас медицина прима лако све научне тековине без обзира са чије стране долазе, од лекара или других научника. Али у оно доба то је било нешто сасвим ново.

68