Pastir
Бро! 27
У Београду 30. Октобра 1869.
ГоДина II.
За све српске кргаеве ста1е на годину 60 гр. иди 6 Фор. на по године 30 гр. или 3 Фор. на три мес. 15 гр. или 1. Фор. и 50 новчића. ‘ ЛНСТ ЗА ИАУКУ И 15ЈШШШННТ ДУХОВНОГ ('АДРЖА1А. ИЗДА 1 Е И УРЕђУ 1 Е РЕКТОР БОГОСЛОВИЈЕ ПРОТА НиКОЛв НоНОВНћ. САДРЖАЈ: Српска црква. — Морнлне поуке. — Одговор на прнмедбу. — 0 унијн угарскн Русина. Казнваве из Исторнје хрншћанске цркве. — Огдас. ш ( *
/д Српска црква (Од Канира) (П р о д у ж е а е.) „Политички узроци немогоше побудити српског вдадаоца Михаила, да дође на савет у Дубровник по примеру евога сувременика хрватскога краља Звонимира, и да се тури под окриље столице (папине). Па и ако Ге већма волео источну образованост опет 1 е измолио и задржао 10ш од Григорша VII. свете знаке, и Гедну заставу; ову заставу носагае и он и његови насљедници у свако1 свечано! прилици. *) Па и СтеФан првовенчани доби свогу круну из Рима *) Кад се човек пренесе мислено ка ондашњем духу п времену и разгледа како снажно ста1аху папе ондашњега доба и као првосвештеници и као владаоци, — онда неће замерити ни Михаилу, што Ге те неке свештене знакове иа и гедну заставу цримио од Папе и носио у разним приликама. Но да их 1 е он измолио од папе — ми то неверуГемо. На против папа 1 е сам захтевао сближења с Михаилом, иа зато му 1е и понудио те знакове, као доказ особптог према њему расиоложења. Но рећи ћете: „зашто их ни 1 С Михаило одбацио ?“ Да, у оно време кад сви владаоци, стоГе под папучом иапином, кад и сам Хенрик IV-ти иде на поклонење папи и љуби његову папучу —лепа би парада била да се 1е нашао Гедан владаоц К0111 не само не би желио бар политичког сближења с иапом, већ шта више и одбацио пружене му папом знаке благоволења. у.
Излази три нут у месецу на Ц табаку. Претнлатасе шаље напред уредништву Неплаћена писма од нередовних дописника непримаГу се.