Peštansko-Budimska skoroteča
48
дома Ћ е вбсти. Пешта. 25. т. м. Н б . Вмсочество Ерцхерцоп, I о с и ф и , Кралквине Палатинг 23. т. м. изг Беча у пожеланомч. здравго нриспћо е нреко АлчЈ г та у Будимг, а данасЂ отишао опетт, у Алчутт,. Пешта. 20. т. м. КомерцГална Пештанска Банка данаст. се отворила у овдашнћмт. трговачкомт. дому. Акцтнери на вратг на ност, иду, и припадагоће новце полажу. Већт. е знаменита оума положена. Банка *>е послове свое по гласу штатута одма започети. Ово заведен'16 бмтће не само за трговп.е , но и за остале отечествеаике како одт. матер1алне , тако и сдт> моралне користи. Баремг 1.е се тимт, укинути онаи страшнБЈИ и незаконћш интересг, кои узаЉиителби пр1шати1>1МЋ лк>дма плаћати принуђени бмнху! Говорг е, да ће се будућа Д1&та у Пешти држати. Сомборт. 16. т. м. Шче око 11. сатја предт, подне у повратку свомт. из!. Будима присићо е кт> нама Смсоконреосв. Гд. Енискош. Вршачк^и I о г и ф т. Ранчић! , а данаст. е преко Баише у Сенту одпутовао. У Клаузенбургу е 18. 1ун1а око 12. сатјц у подне прим^По се тако за едант. минутт. трагоМи землкотрест, у управи одт, истока кт> западу 5 што е особито у вмшимђ предћлима осе^алосе. свеславенске вћсти. Из-1, Линске. Кодт, насг е скупило се нћколико младБ1 Србалн , *) кои су основали ,, 8егђзке 1о«агз1.« о- " Членови овогт. дружтва сваке недел.ћ наиманђ еданп )тт. 1,е се састадти, и тако се сво(М '1, материнскомт, бзику декламнранћмт, и читан');лп. учити и научити. Оии су између себе избрали едногт, предсЈдника и пероводителн (Ц81оп 1 ка) ; а да бм више дрЈТова имали, и покраи ти осталћг Славенски народа езикт. научити могли, у дружтво свое призвали су мшт. и еднога Србина одт, полдневнм Србалн, едногв Бугарина и сдноп, Полнка. У бес"1;дама су весели, прилЈ;жни и ватрени. Ово дрз г жтво нам^рава наплћшиа ноетична д};ла, кон су већт, досадч, у Србскомт,*) кзику иаписана, скудити } и сј , латинскимт, писменима у н ;восрбскомт. правопису (као што су Смолерове ; ,8егЈззке рје81ИС2к1' { и Ж"рданова писменица— ©гаштчН! бег П>тг1СФ = [егб1Ј"феп ©угасђе), подт, насловомт,; „ ј\'ои : овегђаке ћазпе а рјезпе," што нре и л!>по наштампати, Што новаца одт, ове кнтжнце падне, обратитће се на умножен1 (зКапитала , изт, коега бћ1 се нове Србске кнтге за нашг ***) народт, издавале. (ЈиГшсгка- Ко\гЈпу га 8ег1)о\\'-) *) Лужичко - Србскомт,. ***) ЛуУ- *) Лужички. жичко - СрбскШ.
кнбижевне ввсти. Изт, Загреба. Друга кнг>ига „Ко1а" готова е з и већт, се иочинћ штампати. Познати г. г. издавателви обавлгогоћи исту веле: }) Мвх смо о добромч, правиу иаше сврхе ув1">рени. Наша е нам!;ра немомична. Нама треба з да се нознамо; треба да се о стварма кнћижества нашега, кано темеланашега препоро^енн, као и о другимт, предметима, кои народу нашемг врло близу срца леже, искрено поразговоримо; рћчго : треба да се мбт освћстимо и народч, да освћстимо, да знаде цћнити свон права , свое благо и тимт, да постане ср&тнми свгнт, и в]>рими бранилаи, - !, (наипаче душевно) дом»вине свое "— Преднлатна цЈна е 40 кр. у сребру. У Пешти предплагу нрима и Учредничество овм листова. Изт, Пеште. Г. Коларт, сврш1о е свои П утопист. по И т ал 1 и, и скоримт, 1>е га штампат' дати. Овде у Карол^јевои типографнт штампасе за Словаке — при данашнвимг о1уолностима преважно дћло ,, 0||сћо\\*иј 8ре\\ пјк, " и то 18,000 ексемпла« ра; на 12 000 већт, е предплаћено! Изгледт, е , да ће — кадт, д1 \ло иаађе— и осталћ! 6 000 ексемплара разграблћнм бмти ; и да Ке се штереотипно издан1е одма прдеузеги. путђ по СВћТу. У свима предћлима Велике Британске и Ирске , збогт, непрестано растеће народне потребе^ држе се скупштине. РЈзчв Буркесг, вели ,,Хроникле," свакому е врло добро нозната : ц1;лми народт. иште хл!;ба. Фабричне Вароши немогу множину свои радина, кои што заелужити прилику немаго, да изрангого. Тко ни е ондашш ш сбхнт. , јан се однз шћа. у Вигану преко цћлоп. дана многе обители прележу у постелт ; ербо е гладв лакше лежећи трпити и подносити. Отоманска Порта, на мћсто досадашнћ .ГЂ Мухамеданскогт, календара, узела е Христјннскш, и то старми Грчкш. У Пегрбургу 1-а 1ул1а обдржаваии су сребрна сватови Нк. Велич. Цара и Царице Руске. Ц1;иа ране у Пешти 24. 1улја. Грошић. б. вр.
ј наиболћ ј сред;:1; ] лоше
Пшеница
195
180
170
Наполица
—
150
140
РажБ
123
120
115
бчамБ
90
87
85
Зс>6т>
84
80
76
Прон
—
—
■—
Жута каша
—
—
—■
Кукурузт,
124
120
—
Св. меса едиа фунт.
23.1улЈа С Т
СтанЗз Д}'нава. 9"' — 24.1ул. 7' 0" 6'"7' 11" 0'"— (надт, 0.)
25. 1ул.
Дистт. оваи излази два путт. у седмици , скакогт, Четвртка и Неделћ , Четврткомт, на но табака ст> обра.ношива, а Недел мјмт , на читавомт, табаку. — Предплатити се монге на свакои ц. кр. пошти ст, полго. _ г-. т г- _ » т .1^ ј ]д Пештанско-
дишмомт, цћномт, за изванске 5-фор. ср., за Пештанце 4 фор. 36 кр. ср., и у експедицјБудимскогт, Скоротече, 1 аходећ >и се нри учредничеству у Пешти у Бедемекои улици (Ваз1е! С аззеј г о. У БУДИМУ, Словпма кр. Свеучилишта Пештанскоп,.