Pisci i knjige VIII
24 ПИСЦИ И КЊИГЕ | овим равним младићским покушајима, и ретко Ј наћи писца који је остао доследнији свом првом књижевном идеалу. То је можда долазило отуда што су сва његова дела носила личан карактер; и што је цела његова уметност само један сентименталан и старински наиван сан живота.
Ш Изгледа да су први огледи Богобојеви били при-
мећени у слабој и оскудној прози онога доба. Већ идуће године, 1845, он штампа своју прву свеску новела у Будиму, под насловом Даракф Србкињи. Друга свеска изишла је у Суботици 1846. Највећи број његових новела налази се у тим двема свескама.
У првој су свесци нове новеле: Љубезник и Удварач, Убица и Маши и кћи од ранијих радова прештампана је из Скорошече Крвава освеша. Љубевник и удварач стара је историја о гоњеноји угроженој добродетељи и о кажњеном пороку. Ту је оштар напад на завођаче, на ласкавце, на удвараче, „паклени изрод људства“, који својим медним и отровним речима тругу чиста срца младих Српкиња. „Србкињо! мила Србкињо! узвикује писац, чувај се лепи и слатки речи, (које не ретко јесу него отровне жаоке.“ Марија је на превару домамљена у једну усамљену колебу, у којој је „мрак као у костурници“, далеко од људими њихове помоћи. Риђи Игњат,, удварач“, скочио је на њу, али у критичном тренутку, ипак на време, стиже Јован, Љубезник, и спасава „угрожену невиност. Као и Лаза Лазаревић, у Први пуш с оцем на јушрење, Богобој осећа потребу да на завршетку казни порок и оне који њему служе: Стана, која [е