Plemeniti minerali i drago kamenje

48 у САВА УРОШЕВИЋ

друге су биле намењене нарочитој употреби: ношене су о врату као украси или талисмани, на руци као прстенови, њима су украшавани штитови и балчаци на мачевима, као и други луксузни предмети домаће употребе. Код старих народа био је обичај да се геме приносе: боговима на жртвеник, као и дасеу извесним приликама, са пригодним ликом и записом, дају пријатељима и сродницима на поклон. Заробивши чувену збирку гема Митридатових, Помпеј је исту принео на дар Капитолу. Да не би изостао иза свога супарника, Јулије Цезар је поклонио храму Венерином шест скупоцених колекција гема.

Геме с потписима (монограмима) античких глиптичара биле су најпре врло ретке и нарочито цењене. Међутим, у позније доба, налазило се све више гема с таквим потписима. За неке такве утврђено је, да монограм не казује име уметника него сопственика геме, а за многе од њих, да су потписи 103нијег датума, гравирани накнадно, да би се објекту дала већа вредност и новчана цена. У томе су се послу нарочито одликовали талијански глиптичари, који су, шта више, и на својим сопственим радовима гравирали монограме Диоскорида и др. античких уметника. Само велико искуство у овим стварима може да открије модерни фалзификат.

Чувене збирке камеа, међу којима се налазе и првокласни антички уметнички радови, чувају се у неколиким европским музејима. Тако, у Паризу: Александар Македонски, Смрт Клеопатрина, Психа, Сфинкс, Нептун; „Глава Спаситеља“ на хелиотропу је познији рад. У Берлину: глава Помпеа на карнеолу, Цербер и Херкулес на ониксу. У Бечу: гема Аугуста и Јелисавета Енглеска (познији рад) на тробојном ониксу. У Ермитажу у Петрограду (сада у Москви) чувају се збирке гема, које по уметничкој изради, броју и разноврсности примерака, античкога, познијег и новијег порекла, долазе међу највеће у свету. Нарочито је царица Катарина 1 била одушевљени љубитељ и скупљач ових уметничких драгоцености. — Неапољ, Флоренција,