Podunavka Zemun
220
ПОДУ13.-11Ш ».
Петанг. бси ли чуо за неко писмо, кое е скоро изг внутрености стигло? Е р а к г. Чуо самк ; веле да за свакогг добро башт> немириши. Пе т а к г. Како ће добро мирнсати , кадг е са Смрданбаре дошло.
Петакг. Шга се разуме подг странимг упливомг, Ераче? Еракг. Шта е страно то знашг, упливг долази одг речи пловми или пливати, дакле кадг што страио уилива или се улива. Петакг. Да то неће бити шербетг или вотка ?
К Р А К 1з Н И Е Т А I* Ћ.
<00
Еракг. 1окг! Пре ће бнти везлауерг или шампан!рг.
Еракг. Да самв простакг, увиђамг већг и саиг, II е т ак г. Него, валнда си изображенг кадг ти е име Ера. Е р а к г. Незнамг шта су то пасквили, за кое се садг говори? Петакг. То ћу ти а толковати. Пасквили значи пасг квили т. е. цвили или плачо. Еракг. А зашто плачи '? Валада су га ногомг згазили.
ДОИ.4МЗ И СТР.ШЕ И©ИО€ТИ.
Земунг. Изг Врдника намг говлнт: Данасг предг ноћв, т. е 3. 10л1п, отишао е г. Вукг, после четирдневногг кодг насг бавленл. у м. Хопово, позватг и кола по н-ћга послата одг Пречест. Г. Арх. Севастјана. Овде кодг насг очекуе се свакШ часг на Н-ђг. Свет. Патрјарха у манастирг на неколико дана. Почестни сводг, изелени вћнци спремнн су на манастирскоб капји за дочекг главе наше цркве. и синоћг су лампе на своду па.гћнћ и мнсги изг села звати да виде како ће то изгледати; ерг ће Нћгова Светоств у вече доћи. Београдг. Пре некЦј данг нагала се овде една наказа, да е крмача опрасила прасе сл> човечјомг главомг. Оно е предаао полнцш, и метнута е у шпиритусг. — У мон. св.Петки догодц) се овав случав: Архимандритг реченогг манастира увредјо едногг човека. Оваб га е више пута вребао, да му се освети, и заиста насКоро му се прилика пода. Кадг е едаредг сг кмотомг изг оближн4гг села покраИ крчме пролазјо убје га оваи изг пушке. Убица побего е био у Алексинацг сг нам^ромг у Туроку прећи; али на граници буде уваћеиг и суду предаиг. — Световиду пишу изг Беле цркве. 7. 10лјп. 10че отворила се Тамишварока-БазЈашкн желћзиица. Кадг су изг Тамишвара пошлп, незнамг — доста да су у Белу цртву у три фјјтнлн иа II пре педне стигли. Међз г позванимг гостима иалазш се иашг зеиалкскјД Запов4днш;г Г. Ф М. Л. ГраФЂ Коринини са целимг Тамишварскимг, Генералитетомг и са млаго виши Чиновнвка. После краткогг задржанн крену се изг Беле пркве и отиду у Базј.чшг. — Тамо е дочека.та
г. командирендера едиа компанЈн као почестна стража, кого е високЈД достоинственикг после прегледа и деФилирана таки одпустити благоизволјо. Одма е затимг сл-ћдовао об^дг, при коемг се нису ни читавг еданг сатг бавили. За тимг су поседали и у Тамишварг огишли, гди ће као што се говори сданг балг бмти. — Како у вароши тако и у околини дави насг свакјб данг страшна киша — крупа е била пре 12 дана и потукла е неколико села до земл-ћ; кадкадг се и кои облакг разбје. — Изг ГлаДхенберга нвлаго такође о непогоди времена , о киши и ладпоћп, што болестницима, кои се у тоД банБИ ради поравл^на здравлн баве немало смета. 18. п. м. беше то место тако од», туче и кише посћћено, да су улице на потоке наличиле, и куће до пенџера сг водомг напун^ћне бнле. — Надвовводкшш Елисавета, супруга Н. Вис. НадвоОводе Карла Фердинанда породила се. Како висока мати, тако и мала принцеза здраве су. — Као контрастг окршаго, кои су Муамеданци скоро у Џоди надг Хрисшнима произвели пвлл се „Обшт. новинама" изг Дамаска о едшн'1 части, кого тамошшли надмуфти прилнкомг свадбе свога сина давао. На тосј ' весел! била лнца одг свпо в^роисповеданјн позвата, а то не само конзули европеВскп и други одг мирскогг реда, него и свештеници, као што су Патршрхх православниб и римокатоличк 8, Францишкани, и други калућери, и да се небБ1 ни Евреима неправо учинило, позватг е бно тамо и нкјовг рабинерг. — У „Обшт. нов." читамо еданг позивг, сг. коимг се позива на уотаиовлен^ћ кнкижарскогг
заведешл на акцје, како бјј се тиме могло добре и полезне кнкиге издавати и ониеател^ћ 6ол1> награјјивати. Кадг Немци, кодг нћјове толике лнтературе, исту на болћ етан^ цветана подићи желБни су , колико више морамо се мн о толе промишлавати! В-ћсти изг Руеие ав.шго за необИчну радиностб , кол се подг управомг великога адмнрнла великога кнеза Коиетантина у руекоИ марнни ризВ1а. Нре су Руси имали две Флоте, едну у ба.1тичкомг, а другу у црномг мору; сада илаго Флоту у бћломг, каспискоА «г мору н на тихомг океану, осимг балтичке. — Министарство Финансие издало е 3. (13 ) гол. наредбу, К010мг се сг концемг октобра о. г. ио р. укида дасадашнБИ жигг (штемилг). Одг 1. нов. о. г. до 31. ан. 1859 г. м-ћниће се старн жигови за нове. Жигг на календаре и огласе неће се продавати, него ће се у дотпчнимг званјнма на хараго илн календарг ударати. — И ерделкски листови пуно су в'ћсп6 о тучи, кон е потукла многа села. — Чимг се Н-ћно Вел. царица породн одмвхг ће пуцати топови на бечкнмг бедемима, н то 101 путг, ако се роди прннцг , и 21 путг, ако се роди припцеза.
Стап-ћ водс. На Дунаву 6 ст. 2 п. На Сави .... опала 2 „5.,, На Тиеи (Кодт. Титслл 19. то .ил) изподх 0 4 .,
Иечата, мздае а одговара кш»игопечатна 1. К. Сонроаа у Зеиуиу.