Pogled u život

10 ПОГЛЕД У ЖИВОТ

ским алгама у знатним количинама: у мрке алге, Еисиз, налази се на 100 грама свеже биљке 100 до 150 милиграма тог металоида. Њега биљка извлачи из морске воде и сабира у себи. Човек искоришћује ту моћ сабирања, и из пепела морских алга извлачи јод за своје потребе. Поменимо узгред да у морској води поред многих других хемиских елемената има и злата. Има га у виду трагова, али су океани огромни те садрже много више злата него све људске ризнице. Морски становници нису, као човек, похлепни за тим металом, те се он не може вадити њиховом помоћи као што је то случај са јодом.

Из горе изложенога закључујемо да неки хемиски елементи изграђују живо биће, то јест самом својом масом узимају знатно место у његовом саставу, док се други налазе у тако малим количинама да као градиво не могу бити узети у обзир, већ самим својим присуством учествују у животним појавама. Први су названи пластични елементи а други каталитични елементи.

Више од половине наше тежине припада води којом је цело наше тело натопљено. Добар део тежине нашег тела припада разним минералним солима, које се налазе нарочито у нашем костуру. Према томе, ми смо већим делом састављени из неорганске материје, то јест материје која припада неорганскоме, минералноме свету. Не само да целокупно основно градиво нашег бића води порекло из неорганског света, већ и у нама највећим делом остаје у оном облику у коме се налази у мртвој природи. Ми смо дакле у том погледу само једним делом органско биће, а другим делом неорганско. То показује у којој је мери живот скопчан са мртвом природом која га у правоме смислу прожима.