Pogled u život

28 ПОГЛЕД У ЖИВОТ

штавају стене каменог мајдана мора бити скривена нека сила, кад се њиме може добити тако силан рад. У експлозиву потајно лежи енергија која се зове хемиска. Та ће нарочито задржати нашу пажњу, јер она је најважнија у механизму живота. Иста је таква енергија скривена у нашој храни, и она се претвара у рад у нашим мишићима.

Постоје дакле разне врсте енергије, разни облици њени, и сви они могу бити извор рада, и могу се претварати једни у друге. Рад се може добити из топлоте, помоћу парне машине например; рад се може добити електричном струјом, помоћу електричног мотора; рад се може добити из хемиске енергије бензина у експлозивном мотору аутомобила, као и из хемиске енергије наше хране њеним сагоревањем у нашим мишићима. Али најзначајније је то што се разни облици енергије без губитка могу претварати једни у друге. Топлота се може претворити у рад, а још лакше се, обрнуто, рад претвара у топлоту. Електрицитет се претвара у рад; то се збива у мотору који покреће трамвај; претвара се у топлоту у електричној грејалици; претвара се у светлост и топлоту у електричној сијалици. У батерији џепне лампе хемиска енергија се претвара у електричну, а ова се у малој сијалици претвара у топлоту и светлост. Обрнуто, електрична енергија се претвара у хемиску када кроз закисељену воду пропустимо електричну струју: вода се тиме раставља на кисеоник и водоник, електрична енергија се у томе систему претвара у хемиску енергију, а ова ће се претворити у рад у оном тренутку када се та два гаса са праском споје под утицајем једне варнице.

Можемо тако пратити низове претварања енергије у природи и у техници. Узмимо пример једне електричне централе, београдске ако хоћете. Она