Pogled u život

живот У води 63

вим бићима, паразитима микроба. Има их који се приближавају малашношћу. молекулима; такви су ултравируси, узроци неких болести.

Живот се сместио у творевине мерљиве хиљадитим милиметра и милиграма, а сместио се и у организме тешке хиљадама килограма. Док се сићушна жива бића налазе распрострањена свуда на копну, у ваздуху и води, највеће животиње су становници океански. То су китови, дивови живога света. У јужним поларним морима живи један кит, ВшоепорТета тпазешиз, који- може достићи дужину од тридесет метара. Те животиње тешке су око 160 тона, а то је терет шеснаестак жељезничких вагона, тежина 2.600 људи или 40 великих слонова. У таквог кита има 8.000 литара крви, а срце је тешко око 600 килограма. Каква разлика између таквог дива и миша од неколико грама! Међутим, иста је организација тих живих бића; то је као иста књига у разним форматима. Исти је животни принцип у кита и невидљивог микроба.

Такви дивови као што су китови, а има их који могу досегнути тежину од 300 тона, товар једног теретног воза, могу постојати само у мору, воденој средини, где њихова маса плива и тиме постаје лакша. Кит који се насукао на копно убрзо угине иако је сисар који дише у ваздуху. На копну кит страда са своје сопствене тежине, она га згњечи и тиме спречи дисање и рад срца. Да би жива бића таквих величина могла живети на копну, цео систем грађе и архитектуре кичмењака морао би бити измењен.

Док једна жива бића могу живети само у води, друга само у ваздуху, има и таквих животиња које могу живети и у води и у ваздуху. Има копнених животиња на разне начине и на разним степенима прилагођених на воду. Има их које се умеју одр-