Pokret
ПОКРЕТ
173
ручују се ,они се дакле и не спомињу у часописима издатим од Атепкап Меса! Аззосјаоп. Зна се дакле да не ваља лек о којем није било говора у часописима друштва. Није ли то ингенијозна и проста метода одбране против опасности трговине са непоузданим и шкодљивим лековима»
Радо и често смо сеу Чикагу састајали са нашим конзулом Г. Бранком Лазаревићем, данашњим помоћником Министра Спољних Послова. Он нас је упознао и са Г. Д-р Тодором Живковићем, који је Професор Универзитета и предаје Социјалну Политику. Веома задовољни са свим што смо у Чикагу видели, пошли смо у малу варош Косћезјег, место из којег је потекла слава американске медицинске школе, из чувене клинике браће Мауо. Глас о сјајним резултатима операција извршених од ових искусних хирурга разнео се за кратко време по целоме свету и лекари из свих земаља долазили су у Косћезјег да виде и науче рад браће Мауо. Тако је већ од дужег времена Косћезејег постао центар где су се скупљали лекари и болесници из целога света. Но данас Косћезејег није више центар само за Хирургију него и центар за друге гране медицине а нарочито Биохемију. У Косћезјег-у успели су научници Кепда! и Озјетђегс да из штитњаче издвоје потпуно чисто активан принцип ове жљезде т. зв. Тиреотоксин. Они су му и одредили тачну хемијску формулу. Са овом супстанцијом изазвали су код животиња слична оболења као што је човечија Базедонова болест. У вези са овим проучено је у Косћесејег-у и питање гуше, струме, и констатовано је, да постоје две врсте гуше: оне при којим се сварају отрови, токсичне струме, и гуше у којим то не бива, атоксичне струме. Оболела штитњача лучи код токсичне струме више течан секрет, док је секрет код атоксичне јако густ.
Занимљиви су резултати експеримената Ог Бозепоу-а којима хоће да докаже да велики број оболења може да се сведе на неку инфекцију зуба или слузокоже уста. Он је издвојио путем култивисања из мокраће једног човека, који је боловао од запаљења карлице бубрега изазваног од камена у бубрезима, једну врсту Стрептокока, микроорганизма у облику лопте који расте у низовима. Чисту културу овог кока убризгао је Козепоу питомом зецу у пулпу зуба. После извесног времена оболео је
зец од камена у бубрезима. И ако овај један по-
кушај не дозвољава никакве даље закључке, ипак
нас опомиње колико је важно посветити највећу пажњу зубима.
Из Косћезјег-а пошли смо у Пез Мојтез где смо на једноме МоШате Меенпо упознали начин на који се прикупљају потребне суме за извођење мера у корист чувања народног здравља.
Свратили смо још у Јоза, главну варош Државе истог имена. Јоа је веома богат крај засејан већином кукурузом. Кад смо у саму варош стигли било је баш време брања кукуруза и као знак тога подигнут је био на сред пијаце велики обелиск направљен од кукурузних клипова. Врста кукуруза која се тамо сеје јесте тако звани „коњски зуб“ са дугачким зрнима и сасвим танком шапурином. Понео сам два клипа кући као семе да би запатио ту врсту кукуруза. Али већ прва генерација изметла се и сад показује много дебље шапурине.
У 56 Гош5е-у стигли смо готово у исто време кад и Маршал Фош који је тада путовао кроз Северну Америку. Патолошки Анатом на Мазћпејоп Опимегану, Ог Орје, показао нам је своје препарате туберкулозе код деце. На основу ових дошао је до закључка да се туберкулоза плућа у дечјим организму јавља дифузно. Како се при томе ствара имунитет ова деца показују касније оболеле жљезде у околини бронхија а не добијају афекције у врховима плућа. Орге заступа мишљење да су грипа и инфлуенца идентичне. Хеморагичан и некротичан облик запаљења плућа код грипе изазван је, по Орле-у, секундарном инфекцијом стрептококима способним за растварање црвених ћелија крви.
Ма да смо већ чули били да ћемо најлепшу болницу видети у Степан, ипак смо били изненађени кад смо видели са колико разумевања, искуства и практична духа је ова болница здружена са теоријским институтима медицинског Факултета.
Последња станица на овом путу био нам је познати Јоћи5 Норкбпз Отшуегзћу у Ваштоге-у. Медицински факултет ове високе школе и данас још стоји на висини, само је сад потребно да се неке нове грађевине подигну. Ме СаПштп показао ми је план за нов Патолошки Институт, који је данас већ подигнут и уређен. Ме СаПит дели у погледу грипе мишљење Орле-ово. У своме музеуму који је богат ретким случајевима старио је поред костура једног женског патуљка услед потпуног дефекта штитњаче костур акромегаличног џина. Контраст дејствује необично инструктивно. Наставник Анатомије служи се при проучавању положаја и веза крвних судова са. много успеха Рентгенским сликама.
Питању исхране и рахитиса поклања се у Америци много пажње; готово на сваком Факултету нашли смо по неколико научника који су се бавили проучавањем дејства исхране без витамина. Игијеничар у Балтимору, Сојшт, нашао је да се рахитис експериментално може изазвати храном која садржи мало креча. Ове промене изостају ако су животиње изложене дејству сунчаних зрака или ако им се даје зејтин моруне. Сајшт из ових покушаја закључује да уље моруне садржи супстанцију која дејствује слично сунчаним зрацима, и зато говори о некој унутрашњој илуминацији помоћу уља моруне и мисли да стоји у вези са извесним процесима оксидације. Овакво схватање налази извесне ослонце у радовима Ме СаЏит-а из којих произилази да од физикално-хемијског састава виших масних киселина зависи и њихово фотодинамично дејство, тако да организам постаје нарочито осетљив према дејству светлосних зрака.
Погрешио бих, да не споменем ембриолошку збирку која се налази у Ваштоге-у. Она је највећа на свету и допуњена је још са многобројним моделима воштаних плоча.
Овде смо упознали и Ог Мејсћ-а, доајена медицинских професора у Сједињеним Државама. Он се баш био вратио с пута из Кине где је присуствовао свечаностима при отварању Медицинског Факултета у Пекингу, за који је Рокфелерова Фундација јако интересована.
ЛМејсћ ми је показао веома интересантне препарате које је добио од 15 кауа-е, професора Патолошке Анатомије у Токију. То су били препарати од експериментално изазиваног рака код животиња мазањем катраном.