Policija
— 902 —
вор над њима. Али у место да ово своје решење базира на: тач. 5. чл, 6. зак. 0 таксама, она се позива на чл. 20. закона о задужбинама, и ако зна да су сва ослобођења таксена по: специјалним законима зависна од чл. 5. зак. о таксама, односно од Министра Финансија и да је, према томе, у колико се тиче таксених ослобођења таксени закон једноставнији од. спец. закона.
Према предњем излазп да има „новлашћених“ и „неповлашћених“ задужуина које служе општој користи, и ово тумачење Генер. Дирекције П. Пореза без сумње је једна наша оригиналност у овим позајмљеним и проширеним зак. прописима. Но пошто је тумачење поменуте дирекције за све меродавно, морамо се њега и држати све дотле док се не измени или оно или законски пропис због кога је донето.
ж + Ж
Друге важније одредбе о плаћању ове таксе биле би “ овоме:
1. „Разрез ове допунске таксе врши се за петогодишње таксене периоде, а плаћа се годишње тромесечним отплатама унапред тТ. |. од 1. до 31. јануара, од 1. до 15. априла, од 1. до 15. јула и од 1. до 15. октобра закључно сваке године“.
Значи ова се такса разрезује свега једанпут за пет година, т. ј. тај разрев важи за пет наредних година, а плаћа се тромесечно и унапред, као што је напред речено,
2. „Мање суме разрезане допунске таксе чији годишњи износ није већи од 500 дин. морају се платити унапред за целу годину најдаље до 21. јануара.“
3. „Ко у одређеном року из тач. !. и 2, не положи прописану суму платиће поред редовне таксе и камате (69/,) још. и двоструки износ неположене таксе као казну.“
4. „Као основица за разрез допунске таксе је прометна. вредност на дан 1. јануара почетне године новога периода и: без одбитака пасиве,“
Значи: кад се један период свршио те треба извршити нов разрез, онда се за основицу узима арометна вредноспт имања на дан 1. јануара прве године у новом петогодишњем. периоду. |
Шта се сматра „прометном вредношћу“ у овом смислу видећемо из објашњења Генер. Дирекције П.. Поревза од 17-р 1924. Бр. 1799, које гласи: