Policija
— 515 —
Да се у будуће овакви случајеви не би дешавали и тиме наша представништва на страни излагала непредвиђеним и излишним трошковима, изволите путем расписа наредити поглаварима среским и свим општинским судовима да се не обраћају непосредно било „званично“ или „службено“ нашим преставништвима — Конзулатима — Посланствима — на страни већ преко претпостављених им власти.
О ПОТВРДИ ИСПРАВА О ПРЕНОСУ НЕПОКРЕТНИХ ИМАЊА
(од 16-У-1927. г. УБр. 19762).
Министарство Финансија (Генерална Дирекција Пореза) „актом Број 51048 од 2. маја 1927. г. доставило је:
„Генерална Дирекција Пореза приметила је, да полицијске власти приликом потврде разних уговора и исправа на основу којих се врши пренос непокретног имања као и приликом продаја јавном лицитацијом не проверавају, да ли назначена односно на лицитацији добивена вредност одговара прометној вредности, већ потврду уговора и осталих исправа врше без овога. Овакав поступак је веома штетан по државне приходе, јер је готово у свима случајевима назначена вредност од стране уговорача, односно добивена на јавној лицитацији мања од прометне вредности, па ако власти немају то у виду, онда је пропис ! напомене уз Т.Бр. 12. так. тарифе илузоран.
Да би се са овом праксом престало Генералној Дирекцији Пореза част је замолити Министарство да изволи наредити свима својим подручним органима у границама Србије и Црне Горе, да приликом потврде уговора и ост. исправа као и у свима осталим случајевима где се врши пренос имања, прибављају претходно изрештај од надлежног општ,. суда о прометној вредности односног објекта, па ако нађу да и та „вредност не одговара стварној вредности, онда да захтевају и вештачку процену, како је то у 1 напомени уз Т.Бр. 12.
_такс. тарифе прописано. Овако нарочито поступати кад је У питању наплата таксе код већих објеката, јер се код њихи „појављују случајеви да назначена вредност не одговара прометној. Генерална Дирекција повременом контролом преко својих уизасланика контролисане да ли се полицијске власти придр-