Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

ДЕ АИ“

Вин

расадника, одређује Мин. П. В. Он је властан да појединцима, удружењима, школама, црквама и манастирима и покрајинама, које су највише оштећене, да потребну количину лозе бесплатно (ЧЛ. 13.)

Приватни лозни расадници, у Циљу продаје лозе, не могу се подизати без одобрења. Мин. II. В. И они стоје под његовим надзором. Морају имати најмање 1 хектар површине, а поред тога и подесно земљиште 3, прпориште. У њима се могу пррбизводити само оне врсте и сорте издржљиве лове, које одобри Мин. II. В. Сопственици приватних лозних расадника дужни су водити књигу о годишњој производњи лове, која је прописана. за државне лозне грасаднике, и подносити Мин. П. В. извештаје о произведеној, продатој и заосталој лози. За доказане неисправности, министар их кажњава, прво опоменама, а, по том забраном држања трасадника и продаје лове (чл. 8. закона и чл. 11. правила Мин. Нар. Прив. за извршење закона о обнављању и унапређењу виноградарства, (од :80. јула. 1901 m, ПБр. 11756).

У циљу одржавања наших вина на достојној висини, забрањује се како по државним и приватним расадницима, тако и по виноградима, размножавање и сађење оних XHбрида америчке лозе и хибрида, између америчке и европске лозе, који рађају непосредно, без калемљења.

узимају се хибриди, за које МИН. П. В. да одобрење (чл. 23.).

Персонал. На челу лозних расадника, налазе се управници, који се постављају указом на, предлог Мин. П. В. У раду их помажу помоћници, које поставља Мин. П. В. Поред овота особља при сваком лозном грасаднику налази се „путни наставник“,

147

а при енолошкој станици директор и асистент.

Курсеви. Да би се виноградарски крајеви снабдевали вичним калемарима и резачима, као и вештим подрумарима, држаће се у лозним расадницима сваке тодине по ~ Неколико. практичних курсева за калемљење и орезивање лозе, као и за рашионалну прераду грожђа, и неговање вина. На ове курсеве дужне су општине, . од којих се буде тражило, послали | онолики број слушалаца, Колико | одреди Мин. П. В., а примаће се и | они, који се добровољно јаве. Ови имају право на бесплатан – подвов железницом за одлазак и повратак и на бесплатан стан за време траја-“ ња курса, а сиромашни још и помоћ. у издржавању (ЧЛ. 17).

Овим курсевима руководе управниши ya припомоћ | расадничког особља, а, по потреби и путни наставних. Курсевима ван расадник руководе путни наставници (ЧЛ. 18).

Према чл. 5. пом. правила, практични курсеви у лозним расадницима држе се у пролеће (фебруара M марта) за калемљење зреле лозе, резање и сађење лозе, и у лето (маја и јуна) за каламљење зелене лозе и сузбијање болести лове. Први трају 5, а друпи 5 дана.

Овим истим чланом прописано је:

„Кад општине добију наредбу

о избору и изашиљању младића,

(елушалаца), општински судови

са одбором дужни су одмах, а, нај

даље за 2 дана од кад добију шаредбу, извршити избор младића, из своје општине. При том имаће се

у виду: а) да младић буде здрав и

добро развијен, вредан; да је ДО-

брог владања; да није млађи од 16.

година, и да, је, по могућству, ши-

смен: 6) да, је упознал са, винопра—

у Букову —

дарским. пословима... 1 10%