Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

трађанске власти, па ће акта, исле_ betba достављати надлежним старешинама, који ће их расправити, ради чега могу, по потреби, кривце одмах и на службу позвати.

· Члан 58. По иступима учињеним у грађанству, грађанске власети ће, ако су кривци ступили У сталан кадар, изрицати казну, па, ако је то затвор, достављати надлежним војним властима на извршење.“ Овим је прећутно измењен 5 24. пол. ур. по коме су полицијске власти биле надлежне како за извиђање тако 'и пресуђење иступних дела, које учине војници „на домовој одпусти“, а тако исто и покрајинско законодавство у овој материји, пошто уредба о војној дисциплини важи за целу земљу. }

|H. O. O. G. MR. О. од 80. amrmpuva 1993. r. Bp. 5402. oGjanmbeHo je: „Ma су само грађански судови надлежни за расправу дела из војног каз'неног законика, и дела, из општег ка·зненог законика кад су у стицају ои кад оптужени не припада више војсци.“

Војска. Уставом је прописано: „Чл. 119. Војна је обавеза опишта. Устројство и величина војске и морнарице прописује (се закоом. Формирање јединица (у зако'ном одређеном обиму – прописује "Краљ уредбом, на предлог Министра. Војног и Моранице.

Чл. 192. Нико по навршетку 20 · године не може добити државну " сдужбу или у њој остати, ако по одредбама. (војног закона, није свој рок одслужио или од војне службе ослобођен. a

Чл. 123. За одржање унутрашњег реда војска, се може употре"бити само на захтев надлежне гра· ђанске власти.

Чл. 124. Отрана, војска не може се (узети у службу наше државе, а ни војска наше државе не може се ставити у службу неке стране државе, без претходног ~ одобрења. Народне Окупштине.“

По чл. 1. закона о устројству 60jске и морнарице од 9. августа, 1923. Pp. (0. 5. Бр. 33150. Ол. Нов, Бр. 203.), војска и моранарица чине народну војну силу, % по чл. 2. овог закона: „Задатак је војне силе OG. брани Отаџбину ~ да буде потпора законитости у земљи“. 2.

Обавеза службе у војсци. Обавеза. службе у војној сили општа је, и сваки држављанин Краљевине има право и дужност да у њој служи изузев лица која немају грађанске части. Држављани, способни за службу, служе лично и не могу се замењиваши другим лицима, нити откупљивати од обавезе. Они, који су неспособни за личну службу, подлеже плаћању војнице. Овој обавези подлеже и лица, која у војној сили нису служила због немања грађаноке части. У мобилно и ратно доба. ова се лица могу употребити за радове (у. позадини (ЧЛ. 7).

Обавеза служења у восци почи- | ње од 21 год. и траје до навршене 50-те тодине живота, а распоређена, je: a) у Оперативној Војсци од 21-ве до навршене 40-те године, и 6) у Резервној Војсци од навршене 40-Te до навршене 50-те тодине (чл. 9).

У мобилно и ратно доба Мин. B. Мрн. може, по потреби и по одлуци Мин. Савета, позвали на службу у војску и младиће од наврешене 18-те па до навршене 20-те године ЖИВО та, и ово им се време рачуна у рок. службе у. сталном кадру. Исто тако могу се, у мобилно и ратно доба, по потреби и одлуци самог Мин. ii Мрн., позвати на службу у војсци,

И

а ва дужности у позадини, и лица