Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

Ен А i

ског приреза, и распореди на. одгова-

рајуће место у војсци.

И коњаници могу своје коње продавати и мењали, али у случају ако им коњ угине или постане неспособан, морају у року од два месеца, набавити другог, изузев случаја под 3. чл. 234. Ко не набави коња у овом року, па се за то не оправда, подлежи новчаној казни од 300—500 динара, а 'у поновном случају од 8001000 динара, коју изриче командант дивизијске области, у корист Ремонтско-Коморског фонда. Ово важи и за, остале обвезнике, који службу врше ша коњу.

Општинске власти одговорне су по чл. 55. за, неизвршене дужности, које су им изложеним одредбама, прописане, као и у случајевима, кад не известе војну и пореску власт да, утинула, онеспособљена. или продала, стока. није замењена новом у остављеном року.

Кад се нареди приправно ~ стање или мобилизација, окуп или смотра, нико не сме своју стоку отуђивали.

Остала стока, и жоморска, и шреносна, средства, за која се приликом прегледа нађе да су 'опособна за службу у војсци, али која не буде узета, и распоређена за војску, гуписаће се само укупно и ВОДИТИ По СПИСКОВИма, као допунска коморска и преносна. средства. Њихови сопственици могу своју стоку по вољи отуђивали, но ако после три месеца не набаве другу и (у опште не намеравају је више држали, дужни су о томе известити своју општинску власт, а ова војну, те да се из спискова, избришу (Чл, 945). |

Накнада за послугу стоком, коморским и преносним средствима. Разликују се две врсте ове накнаде: једна, се даје за ову послуту гу редовном стању, а, друга за послупу у мобилном 7 ратном стању.

jo NI OB

У првом случају вакнада за IIOслугу стоком, комореким и преносним средствима одређује се по данима, с обзиром на време кад се узимају и на редовну продуктивну запосленост све стоке, возова и сред- | става. Величину накнаде одређује | Мин. Савет на предлог Мин. 8. Мрн. Ови узети објекти процењују се комисијски. У комисију улази и пред“ ставник дотичне општине. Ближе одредбе о овоме, као и поступак, TIDOписује Мин. В. Мрн. |

"Ако се при службеној употреби војсци стока, воз или ма које узе средство упропасти, односно онеспособи, држава, надокнађује сопственику штету по процени.

За, узету стоку и остала коморска, и преносна средства у мобилном и ратном стању, држава, плаћа, накна- | ду сопственицима, из Ремонтско-Ко- | морског Фонда, по комисијској шроцени, почињући прво са, најсиромалинијим и онима којима су узети 0бјекти били једини извор издржава ња. У колико би средства овог фонда. била, недовољна, неисплаћене суме имају се исплалити или из ван“ редних кредита које Нар. Окупштина буде зато одобрила, или после рата. Потребно решење о овоме доноси Мин. Савет (чл. 246—2949).

6) Плаћање – коморског – приреза. Овај прирез плаћају сви порески 06везници у висини инвалидског приреза, са изузетком: а) официра, сталних војних свештеника, капе ника, и техничких пословођа на ал тивној служби у војсци и морнари IM, M 6) паробродских друштава, и. власника, пловних – објеката, | (обим. луксузних) — за ове објекте (чл. 243),

Накнада штете причињене од стрс не војске Чланом 250. прописано је

„У редовном, мобилном и Ta. ном стању, за причињену штету