Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

ап

ће је општински суд, у року од три · дана, по законским прописима који

вреде у дотичном крају. Док се штета на оштећеним усе-

_ вима или плодовима не оцени, не

сме се на, њима ништа, радити. (ЧЛ.

| 90—25).

Ако би оштећени усев од града био

и по други пут потучен, онда ће се,

без обзира на први случај, оценити

укупна штета. Но, ако је ппва ште-·

та већ накнађена, онда ће се накнаЂена сума одбити од укупне суме нове оцене. (чл. 96).

Ако би оштећени сопственици или стални обласни одбор, односно ~ завод за обезбеђење, у одређеном року (3 дана) изјавили незадовољство на оцену или би се накнадно показало да су се усеви иза извршене процене опоравили, Мин. П. В., у споразуму

са, сталним обласним одбором, одре-

диће комисију за поновну оцену, (у коју улазе: један срески изасланик, један оцењивач (али не онај који је вршио прву оцену) и један општин-

– ски одборник дотичне општине, коц-

ком изабран.

Ова комисија врши оцену на исти начин као и оцењивач и без обзира на прву оцену, а у спорним питањима решава већином гласова. Ако сваки члан комисије одреди друкчију оцену за поједине случајеве, вредиће средња оцена изведена из све три. Саветовање комисије је тајно.

И ова комисија саставља – заши-

_ сник о своме раду, и саопштава, га.

сопственику на потпис. Њена оцена, обавезна је и за сопственике и за стални обласни одбор, и против ње нема, места жалби. (ЧЛ. 21. и 97).

Ако поновљена оцена утврди оцену оцењивача, онда сопственик, који се жалио на ту оцену, плаћа комисијске трошкове; ако се обратно нађе , ови трошкови падају на терет завода (чл. 928).

908.

Накнада за учињену штету усевима и плодовима, даје се према, извршеној и утврђеној оцени. Ако је оцена већа од пријављене и обезбеђене вредности, накнада ће се исплатити сразмерно овој вредности, а ако је мања, онда по вредности која је њоме утврђена (чл. 29).

На накнаду штете губе право сопственици: 1. који у одређеном року, а на прописан начин, не јаве да им је град штету учинио, и 2. који усеве или плодове ожњу или оберу пре него што је штета оцењена. (чл. 30).

Исплата штете. По утврђеној оцени штете, стални обласни одбор односно завод за обезбеђење издаје оштећеном сопственику, преко OMштинског суда, признаницу на вредност оцењене штете, која гласи на име сопственика. Исти одбор, односно завод за обезбеђење, мора ову признаницу исплатити чим је сопственик поднесе на исплату, а најдаље до 1. новембра исте године (чл. 32. и 33.).

Ако који сопственик признанице не поднесе своју признаницу на исплату до 1. новембра, стални обласни одбор односно завод за обезбеђење дужан је позвати га да то учини најдаље до 15. децембра исте године. Признанице које се не поднесу до овог дана сматрају се као застареле и не важе (чл. 34).

Ако који сопственик изгуби своју. признаницу, дужан је о томе известити стални обласни одбор, односно завод за обезбеђење, који ће му по својим књигама издати другу признаницу као дупликат, а оригиналну признаницу огласити за IIOништену (чл. 35).

Трошкови. Оцењивачу и члановима комисије за оцену, који нису из општине у којој се процена врши, плаћа се из благајне завода за обезбеђење усева од града на име дневнице и подвоза по 60 динара дневно.