Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

надлежног министра (Чл. 54).

Према чл. 50. уредбе, Државни

'вет решава и о тужобама, без при суства парничних странака, а према чл. 69., у свима случајевима, који нису предвиђени у закону о Државном Савету и управним судови"ма, оимају се аналого примењивати одредбе закона о устројству судова си грађанско судског поступка, (чл. 37. уредбе).

Члановима 42. и 43. закона прописано је:

: „Пресуде | Савета и

извршне (правоваљане) · пресуде

_ управних судова обавезне су за

управне власти. Оне не могу про-

тив воље тужиоца ништа учинити

што би тим пресудама било про_ тивно“ (чл. 49).

„У колико пресуде – Државног – Савета и управних судова захте-

вају издавање новог управног ак“та, а чправна власт га не донесе

у року од три месеца од кад јој је

достављена пресуда, има онај, у

чију корист је донета ~ пресуда,

право да се жали Лржавном Са_ 'вету. . Државни | Савет донеће у “том случају решење, којим се _ потпуно замењује управни акт“ – (чл. 48).

Пошто се ни у закону ни у уредби ништа не говори о форми пресуда Државног СОавета, то се има узети да и за њих важи чл. 48. упедбе, који прописује форму ~ пресуда управних судова и начин њиховог достављања.

2. Решавање сукоба O надлезеноСтих КУ је

У чл. 46. закона, предвиђени су „ОВИ сукоби “о надлежности: 2) изме-

by. управних. власти; 6) између са“

моуправних | власти; | в) ~ између.

управних и самоуправних алати, И

г) између управних WM редовних. судова. Последње решава Кагациони Суд (чл. 110. Устава), а све остале Државни (Савет.

Према чл. 152. вак. о Чин. и ост. држав. служб гр. реда, Птжавни Оавет решава, најзад, и сукобе 9 надлежности између | дисциплиаских судова.

Сукоб може постојати само између власти, које решавају у тослед-. њем степену, како по прописима 3акона о Државном Савету (ЧЛ. 18), тако и по прописима осталих закона, 2 иницијатива за његово решење потиче: код негативних сукоба од заинтересованих лица, а код позитивних од самих власти.

„Предлог“ за решење сукоба 2аинтересована лииа морају поднети. у року од 15 дана од дана пријема. решења „друге власти по реду“ (Т.). власти која се такође огласила, ненадлежном за решавање – дотично предмета), а власти: у року од 30 дада кад су у питању решења, а у року од два месеца кад су у питању укази. · Предлози заинтересованих лица морају бити снабдевени и потребним документима (чл. 46).

Излази, из ове ваконске одредбе, да, између управних власти, које решавају у првом степену, не може бити сукоба, већ само жалбе на вишу управну власт против њихових одлука којим од себе одбијају надлежност. Од овога се, по себи се пазуме, изузимају оне њихове одлуке, које доносе као органи судске власти по кривичном и грађанском судском поступку и осталим специјалним законима, за које важе прописи ових Закона.

3. Решавање о обнављању административних спорова.

Чланом 44. закона прописано је: