Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

| циљу лоститаућа. каквог | заједнич-. Бо ба појам овог дела, без значаја. је | друштвени циљ, начин његовог из· вођења и средиште друштва (Koje _ може бити и у иностранству), али је главно да се од власти намерно крије постојање, устројство или „циљ његов. Дело ово постоји и онда кад друштво привидно обзнани своје. устројство и свој циљ, у намери прикривања. свог правог смера, као и у оним случајевима кад постојање, устројство и циљ друштва нису ниуколико противни земаљским | законима. Оно, што је казнимо код ових _ друштава, или боље рећи због чега. су она казнима, то је њихово тајно постојање.

Сважо свесно учешће у оваквим друштвима. казнимо 'је по наведеном законском. пропису.

6) Учешће у друштву управљеном против државе. У ред ових друштава, према ваконској дефиницији, спада. свако оно друштво, „које би за цељ и задатак имало буди какве мере правленија, које би ово у земљи предузимало, као извршење вакона, незаконим средствима сметати, осујећавали и обеснажавати.“

Под „мерама правленија“, имају

ге разумети „како опште тако и по-

| , |

управе“, а под „незаконим средствима“ „сва противлравна deja, као 4070 су противстајање, дражење на _ непослушност“. (Основи кривичног _ права од Др. 'Т. Живановића, посеб_ 2 де: друго издање, књ. П., стр. :10 3 :

Циљ оваквог друштва треба | да. буде: ометање мера државне управе или извршење закона незаконитим средствима. У овоме и лежи гразлиока између овог и претходног криви-

себне наредбе или уредбе државне |.

жао што смо видели, без значај

друштвени циљ. : · За, постојање овог дела, без значаја је да ли је постављени циљ постигнут, па чак и покушан. Оно постоји самим тим што постоји друштво са оваквим циљем, а његов је извршилац сваки свесни члан овог. друштва. Ако се овај циљ појављује као велеиздаја, онда се образовање ова. квог друштва, има, сматрати као при“ премна. радња, која потпада под ОДредбе 35 85. или 90, ал. 2. казн.- зак, а ажо би друштво имало за шиљ шропатанду анархизма, комунизма и 7. п. стојаће дело из. чл. 1. т. 2. 3. 3. Ј. 6... 0. О. ОК. С. од 18. августа, 1910. тод. Бр. 7876. објашњено је: „Кад је истрагом а и шпризнањем оптужених – утврђено да су | чланови друштва које назаренску. веру исповеда, а међутим догме ове 'вере шротиве се правном поретку који у данашњем друштву | постоји, и испуњавање њихово спречава испуњење закона, и законских наредаба. власти, што је! битно по државу и њене интересе, онда 'у таквој радњи општу“ них стоји дело ив 5 102. казн. зак. По чл. 35. 3. Ј. 8. У., „Свако тај но 'удружење, чији би смер и задатак био противан законима. земајским, забрањено је. Ови који би Ce ухватили као чланови таквог удружења, казниће се са, 100—500 дина. ра или затвором од 3—6 месеци“. „Има се узети — вели Др. 'Т. Живановић у наведеном делу да. ће ово кривично дело постоја. ти само онда, кад не постоји ки: виЧНо дело из 5 109. 6: ИТО, пак. бити случај онда, кад му ниј циљ ометање мера, шравленија, 1. извршење закона незаконим сред

чног дела јер је код претходног дела;