Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

sun

Бир сврештенички. По чл. 6. зак. “о уређењу свештеничког стања, од 31. децембра. 1882. г. (Пол. Збор., стр. 1115) од сваке пореске главе наплаћује се, уз порез, још и по 1 динар полугодишње на име награде свештенинима за свештенодејства и дужности које бесплатно обављају У смислу чл. 5. овог закона (редовне и ванредне прквене богомоље, општа блатодарења. и молитве, помени изгинулим за отаџбину, свећење водице у великом посту и поучавање народа у вери, литије и водоосвећење, миросање и исповест, знамење, крштење и опело оних сиромаха који плаћају порез испод половине „тлавнипе“). (О обзиром на закон о порезу од 2. октобра 1864. тод. (који је измењен законом о непосредном порезу од 14. јуна 1884. г.) према коме је рађен закон о уређењу свештеничког стања, као и с обзиром на природу побројаних бесплатних свештенодејстава, у пореске главе за наплату бира не спадају, па према томе и не плаћају та, ова липа: а) неожењени и неудати млађи који немају _ својих домова; 6) малолетници, и в) сиромаси који плаћају испод 7.50 дин. непосредне потезе (испод половине старе главнице), и г) масе које немају наследника ни домова. Начелном одлуком опште седнице Касац. Суда Бр. 1462. 1910. год. објашњено је: „Бир свештенички уподобљава се плати осталих чиновника. За изв1| шење забрана и осталих 20hy•eraga све опо што је у тач. 7. 5 471. грађан. суд. пост. казано и наређено за плате чиновника вреди и за свештенички бир, т. ]. да се за наплату 1 попис не може узети цео бир, већ једна четвртина односно половина истога.“

Бирачки спискови. По чл. 1. закона о бирачим списковима, од 30. ма-

: је

Биљ ја 1992. год. (Ол. Нов. Бр. 125), избори за Народну Скупштину, обласне | и среске скупштине и општинске ча- | снике врше се по сталним описковима, који се називају сталним бирач– ким списковима, % по чл. 47. закона. о буџетским дванаестинама, 8а. јули, август и септембар 1928 г. (Ол. Нов., Ђр. 146 а), „Бирачко право за, избор опптинских часника, (заступства) у целој Краљевини исто је као и бирачко право за остале изборе, те по | томе избори народних посланика, 00ласних FH OpeoRHx CEyIHHTHHa, M општинских часника (заступства) вршиће се по сталним бирачким спис ковима израђеним по чл. 1 зак. 0 бирачким списковима,“

Овим последњим законскам прописом поећутно је укинут чл. 18. 32. о бирачким списковима о састала њу посебних бирачких спискова.

Састављање | бирачких – спискова спада, у надлежност општинских сујдова (општин. поглаварства, уреда), а у крајевима тде ових нема у надлежност среских поглаварстсва (43. 1. и 19.). Џрви бирачки спискови са стављени су на основу спискова, по. којима, су вршени избори Народних Поелацтка за Уставотворну Скунпштину (28. новембра 1920.) и у њих су, по службеној дужности, уведени. сви они, који су у ово време по закопу имали бирачко право, и били настањени у дотичној ошптини пајмање шест месеци. У општинама, у којима није вршен избор 23. човембра. 1990. тод., стални бирачки спискови. састављени су на основу званични података, које су општински судови. добили од парохијалних уреда п других власти. GO

У општинама, у којима има виши гласачких места, бирачки спискови састављени су по свескама, за, свак: тласачко место понаособ; а у општи-