Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

dar 5

то не прегледа и одобри иследник, као год што ће се и са писмима, упућеним окривљеном, строго поступати по наређењима, 53 84, 86 и 87. кривич. суд. пост.

Чл. 14. При предаји хране, преобуке и осталих потреба, треба строго пазити, да се не унесе какво писмо, којим би се кривац, 0бавештавао о чему, или каква алатка, којом би се могло обити или пресећи гвожђе, или пробити апсански зидови и извршити | бегстВо. Чл. 15. За време од 15. октобра па до 15. априла. кад год је према хладноћи потребно , загреваће се собе притвореника. Осветљење ће се такође давати за сваку собу и то, које је јевтиније, или здрављу нешкодљиво; лети, од 15 априла до 15 октобра, може торети лампа или свећа до 10 сати у вече, а од 15. октобра, до 15. априла, до 9 сати у вече. Кад осветљење и огрев набављају ~ сами – притвореници, могу та употребљавати како они хоће, у колико се то не коси са хигијенским прописима или прописима и наредбама о сигурности и безбедности зграде и притвореНика. Чл. 16. Огрев и осветљење, које даје држава, наплаћиваће се од имућних притвореника на начин, који буде прописан у смислу 8 327. крив. суд. пост.

Чл. 17. Кад полицијска иследна, власт нађе, да притвореног треба ставити у оков у смислу 8 140 крив. суд. пост., она ће та оковати, али тај оков не сме бити тежи од 5 килограма и 120 грама (5 14. крив. зак.). У случајевима, кад су притвореници или осуђеници 'немирни тако, да су опасни за ортане власти или друге притворе-

19.

Зат ;

нике, и у случајевима кад је опасност да, при спроводу могу побећи или на кога насрнути, могу се притвореницима. или осуђеницима. метнути на руке лисице — нега — које власт треба увек да има. Везивања. не сме бити ни у ком случају. Исто тако лисице се ни у ком другом случају не смеју. употребљавати. Члан 18. Притвореници, чије бављење у опште не сме бити дуго код полицијских власти (8 156 крив. суд. пост.) не могу се упо- требљавати ни за какве радове: државне и општинске. Они могу радити само оне послове. који. су у нераздвојној вези са њима, самим и њиховим сопственим потребама, као: чишћење своје собе, сечење дрва за огрев и т. д. Од ових послова, увек ће се поштеди- · ти они притвореници, који по своме дотадашњем – положају у друштву и карактеру, треба да буду. од овога ослобођени. Органи, који наређују притвор оваквих лица, обавестиће о овоме апсанџију и служитеље у самом часу притва- | рања. Употреба притвореника за послугу при канцеларијама OJ лучно се забрањује.

Чл. 19. Према притвореницима не смеју се предузимати никакве мере, па ма у коме то облику било, ·

. којима би се ишло на то, да се 0-

ни силом нагнају Ha признање.

Физички насртаји, хипнотисање, намерна кињења и мучења. која би иследници и служитељи шпре- | дузимали према притвореницима, · строго ће се казнити административно дисциплински а према величини кривице и по кривич. закону. Претрес, који се редовно врши у смислу 5 139 крив. суд.

пост. над притвореницима, – мора