Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

општинских власти, или су огуђени од стране других власти па | полицијској или општинској вла·сти дата пресуда на извршење. могу се држати дању и ван апсана, по дворишту надлештва код којета издржавају осуду; али никако и ни у ком случају не могу се пуштати ван дворишта дотичног надлештва. Ноћу морају peJoPHG "бити затворени.

Чл. 28. И осуђеници из чл. 26 и они о којима говори чл. 27 могу се држати и више њих у једној соби с обзиром на хигијенска правила, а могу се држати и сваки засебно ако има просторија, и ако они TO изазову својим неисправним држањем | према органима, власти.

Чл. 29. Све оно, што је напред

_ речено о храни, огреву, осветљењу. болести и т. д. притвореника,

важи и за осуђенике, | нарочито

_ Чл. 18 о угледним и часних : цима.

Чл. 30. Отпочети затвор ле може се прекидати ни из какрих узрока. Чл. 31. Малолетне осуђенике треба држати одвојено од професионалних коцкара и варалица, као и од свију оних, који су у поврату _ (рецидивисте) за крађе, преваре и томе слично. По издржаном затвору ових малолетника, увек их треба, предавати породици ако је у . месту или близини, како би од ње били прихваћени и упућени Ha поправку. а. ако породице немају, онда их сама власт треба благим саветима, да упути у службу и по· стара се по могућности да им нађе згодно место и заштиту разумних и добрих људи, ажо нису са. OBHM посрнули и постали – непоправљиви. · Чл. 32. Све оно, што је напр речено о притвореницима, и осуђе ницима, код полицијских – власти важи и за притворенике (S 13%. кр. суд. пост.) и осуђенике о штинских власти или оних, MH којима. оне извршују пресуду др гих власти.

Чл. 33. Да би се знало, који he од служитеља. одговарати, – вла ће одређивати | једнога од своји служитеља. за, апсанџију нароч том својом писменом одлуком местима, где има жандарма, | санџија ће се редовно узимати 1 редова ових. При одређивању JM ца за апсанџију, увек им треб саопштити ова правила на пот пис, како би били ближе обавеш. тени о својим правима и дужнос. тима, а треба им, сем тога, увек прочитати и законске одредбе, ко- је говоре о казнама, којима, они подлеже за бегство притвореника. (8899 и 347 кр. зак.).

Чл. 34. Апсанџија и остали слу: житељи морају човечно поступ ти са притвореницима и осуђени цима; иначе ће они бити „каже. ни за нечовечно поступање.

Чл. 35. Свака повреда ових пра вила, у колико не прелази у кри: вична, дела, која се казне по кри: вичном закону, казниће се адми. нистративно дисциплински. Kan не ће ове према апсанџији изри цати старешина, надлештва, 0Ј сно војни старешина, а према, дру. гим лицима, надлежне стареш по закону.

Чл. 36. Ова правила, важе оса шест дана од дана кад се. обанал He у „Српским Новинама“, и од тад губе своју снагу и важност све на редбе и прописи администрати не природе, који би били проти ни овим правилима.“ (В. · Ane

NA O (4