Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

6) мајстор, који правећи какву зграду скеле добро не утврди, него се ове сруше, или копајући темељ или бунар земљу са стране не подупре, него се ова сурва, несматрајући на то што нико поврђен није. (тач. 20).

Злато и сребро. Важније законконске одредбе, које се односе H3 злато и сребро, ове су:

1. Правилник Министра Финансија о регулисању промета са девизама и валутама од 25 септембра 1921 г. са изменама и допунама од 25 фебруара 1922 год., у коме се налазе ови важнији прописи :

Чл. 3. Од дана публиковања овог Правилника забрањен je извоз златног и сребрног HOBI. Извоз динара као и свију валута без разлике такође је забрањен.

Изношење валута допуштено је само за потребе путника.

Чл. 4. Трговање златом, сребром и свима валутама у унутрашњем промету допуштено је, али свакки који се бави овим пословима дужан је Водити нарочиту књигу или табак, у које ће убележавати име лица или фирме, од којих је куповину извршио или коме је валуте продао. Из те књите морају се видети на први поглед ови подаци: датум, име и превиме купца односно продавца; место његовог сталног | обитавања: број полицијске објаве с огначењем надлештва од кога је објава издата, ако купац продавцу није познат, и износ валуте са курсом по коме је куповина односно продаја реализована. Изводи из ових књита или преписи табака имају OG слати на концу сваке недеље Fe.

_ нералном Инепекторату. Приватни купци злата, сребра и валута

157

фебруара 1922 год. објашњено је:

стало новац, по закону о ковању

Зла —

дужни су на захтев државних органа, показати нашто су купљене | валуте употребили или коме DM их продали“.

Решењем Мин. Ф. КБр. 2068 од 27

„Чл. 4. Правилника има се разумети тако, да је у унутрашњем промету слободна трговина. срео ром, златом 'и страним валутама, по предвиђеним условима, – али. не и сребрним новцем: динарима, крунама и перперима. Сребро, од кога, је искован државни ~ новац (динари, круне и перпери), самом том чињеницом, што је IO-

новца, и намењено новчаном са обраћају, престало је да буде роба. По својој намени оно треба да бу- де само новац, коме је држава одредила, вредност, и који се као такав мора примати и давати према вредности, коју му је држава. одредила. Према томе свако трго- вање, куповање и продавање сре- брних динара, перпера и круна изнад или испод његове законите | вредности, повлачи последице чл. 23 и 27 Правилника“. | Чл. 27. Свако поступање у трговини са девизама и валутама | противно одредбама овог правил- ника повлачи за собом | казне“ предвиђене законом о сузбијању скупоће, као и казне предвиђене“ царинским законом и кривичним | законима, оне поккрајине, у којој је кривица обављена. Honuane казне по овим предметима изри цаће Министар Финансија Ha OC. нову утврђених кривица по реферату Генералног Инспектора. Ка зне затвором изрицаће надлежни судови на основу – прикупљети доказа, и по тужби коју ће полно“ сити Генерални Инспекторат Ми-