Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj
Кош a
јединоме потражиоцу одређиваће се према потреби његовој, према имућности фонда и према делокупноме броју потражилаца тога времена у тој општини.
Храна ће се давати из општинског коша на зајам само за исграну и онима, који нису уложили у ошпцтински кош, или не могу с друге стране добавити храну за исхрану, а по закону би пали на терет издржавања општине.
Члан 23. Да се коме учини зајам, потребно је претходно одобрење општинског одбора, који ће имати да оцени умесност зајма. Чим се појави случај, да у једној општини траже зајам више од једне петине њених пореских глава, општина је дужна да о томе одмах извести своју надзорну власт, а ова Мин. П. В,, како би се и он од своје стране постарао, да становници дотичне општине не дођу у критичан положај због исхране.
Члан 924. У општинама вароши и варошица, где је новчани фонд, неће се издавати зајам у новцу, већ у храни.
Тога ради општина ће претходно у таквим приликама јавним надметањем утврдити – погодбу с једним или више лица, која ће издавати општини храну, потребну за њене потражиоце.
Члан 25. Сваки је зајмопримац дужан дату му количину хране вратити општини одмах по првој жетви или берби нове хране, а у времену кад се она прима у кошеве и амбаре.
Рок повраћаја зајма може Мин. П. В. продужити само на случај неродице или елементарног случаја, и то само за једнугодину дана,
Храна се враћа у оној истој врсти у којој је и примљена, и то
57 Кош
с процентом: код кукуруза 30 од сто, а код остале хране 8 од сто, на сасушивање и на растур.
Члан 96. Све писмене радње
овом закону ослобођавају се сваких такса.
ће становници које општине доћи у оскудицу за своју исхрану, она може и дужна је, по одобрењу свога збора и Мин. П. В., у случају нужде, притицати у помоћ и другој општини, пружајући јој зајам у храни, односно новцу, на
писаним у члану 25.“.
Ови законски прописи допуњени су чланом 22. и 23. правилника који гласе:
„Члан 22. Кад зајмопримци хране из општина, вароши и варошица враћају својој општини позајмљену количину хране, они то враћају у новцу и то само у оној суми, колико је издато за куповину хране, која је издата зајмопримцима. (чл. 24. закона). Но ако би варошке општине имале своје кошеве и амбаре за држање и чување хране у натури, а зајмопримци би изјавили жељу, да позај-
учинити, но с оним продентом, који је предвиђен чланом 25. закона о кошевима, а општине су у овом случају дужне позајмљену храну да приме у натури,
Са примљеним новцем, односно храном, од зајмопримца, општина, ће поступити по прописима ових упустава. Но варошке општине могу враћену позајмицу у натури и уновчити, продајући храну јавном лицитацијом и са добивеном отуда сумом новца поступиће по члану 7. закона о кошевима.
око позајмљивања. и враћања, по
Члан 27. Кад нема бојазни да.
јемство њено, а под условима про- =
мицу врате у натури, они могу то ~
} %