Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

дано | 93

За, остале еснафске gBaHaTe Majсторски испит полаже се пред комисијама, које се образују при окружним еснафским управама и у местима где има првостепених судова. За сталне чланове ових комисија Мипџ. Т. И. одређује једног судског чиновника и једног наставника занатске или трговачке школе у дотичном месту, а ако ова школа не постоји, онда друга погодна лица. Од остала три члана комисије, окружна еснафска управа одређује двојицу, а кандидат трећег, између признатих мајстора дотичног еснафа (Чл. 14 зак. о радњама).

Право на полагање ових испита имају само они, који докажу да су провели најмање три године као помоћници „у дотичном или коме другом занимању, или у каквом индустријском предузећу“, или који докажу да су као самоуци радили дотични занат најмање три године (чл. 15 ов. зак.).

Према, чл. 26, мајсторски испити теоријски су и практични. На тео"сијском испиту кандидат има да покаже своје стручно знање, а на практичном дужан је да изради ка· кав предмет из свог заната, који му "одреди испитни одбор.

Законом о радњама још је прописано: „Чл. 17. Ако кандидат мисли да. му је на испиту учињена – каква неправда може се жалити Занатској Комори у року од десет дана по пријему решења. Занатска Комора расмотриће његову жалбу, у року од 15 дана по пријему, па ако. нађе да је умесна, предузеће кораке да. се, саобразно овом вакону, одреди други испитни | одбор пред којим ће поново полагати испит. Нађе ли пак. да је његова жалба“ неоснована, одбиће га од

'

тражења. Противу ове одлуке мо-

же се одбијени жалити Министру Народне Привреде“, чије је решење извршно.

Чл. 18. Они који практички науче какав занат у казненим заводима и о томе добију уверење, могу постати мајстори кад редовним путем поврате грађанску част и положе мајсторски испит по прописима овога закона.

Чл. 19. Мајсторско писмо, изда-

то по овоме закону, јавна је исправа. Оно пак мајсторско писмо, које не би било издато по прописима овог закона, или би било издато али од ненадлежне | стране, поништиће се. О поништавању неуредних Majсторских писама решава Занатска, Комора. Противу њене одлуке има места жалби Министру ~ Народне Привреде““, чије је решење изврTIIHO. Чл. 20. Ко по овом закону постане мајстор једнога заната, признаће се за таквог у целој земљи. Он ће имати права да израђује све послове који у делокруг његовог заната спадају.

Он нема права да израђује и послове других заната, осим ако су ти послови споредни и служе као неопходна допуна предметима, који се у његовој радњи израђују. У спорним случајевима решава Министар Привреде“ по саслушању Занатске Коморе.

Чл. 21. Онај који је произведен за. мајстора. једног заната има право без икаквих даљих формалности да полаже мајсторски испит и из каквог другог заната, кад положи прописну таксу“.

%) Сада Министар Трговине и Индустрије. ++) Сада Министру Трговине и Индустрије,