Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 3, Kraljevsko namesništvo po abdikaciji kralja Milana i prva polovina vladavine kralja Aleksandra I : 1889-1897.

56

8 ~ ЖИВ. ЖИВАНОБЕИЋ

~

средине, још исте ноћи 1. априла, произилази нова Радикглна Влада, дочекана, као и акт краљева самовлашћа, необузданом радошћу, френетичним поздравима и безрезервним поуздањем у „Александра великог“. Но једва је требало да прође девет месеци па да и прихватница чина од „Првог Априла“ буде разочарана и бачена на бурне политичке таласе и да ускоро осети разлику у свом положају: за Намесништва, и положају за владе новога Краља. Систематска игноранција Радикалне Странке сад тек има да настане.

Тако је и „Први Април“ био нова белега за нове кризеу којима су се — кроз даље четири и по године — и друге две Странке Либерална и Напредна, налазиле у незавидном положају, све и да су се и Радикална и Напредна Странка, у те четири и по године наизменично налазиле на власти, али пролазно, колико да једна другу само у понижењу одмени. Патње и искушења кроз које је за то време прошла и трећа од њих, Либерална Странка, почев од „првог априла“ 1893. уштеделе су јој долазак на власт, са које се у то време брже и изненадсије спадало но што се на њу стајало. Сва су министарства за владе Краља Александра и постојала и падала у двору, где су омркавала а неосвањавала, и обратно.

Са сваком променом и сменом Странака на влади, расла јен свемоћ Краљева, кога у његовим поступцима нису више везивали никакви ни уставни ни парламентарни обзири. А и какви би ти обзири у очима Краљевим и могли бити, када је он, уз усклике Радикалне, а не мање и Напредне Странке, извршио први двогуби првоаприлски уставни удар: збацивањем легалног Намесништва и нелегалним присвајањем Краљевске власти, — — да после само године и тридесет и девет дана од свог ступања на престо, изврши (9. маја 1894) и други нов удар: суспендовањем знаменитог Устава од 1888. и повраћајем у важност историјског Устава од 1869 годинег!

Којекаквих седам Министарстава, која су се, почев од 1. априла 1893. па до октобра !897., смењивала на управи земље, и сувише су јасан доказ о несталожености политичког стања у земљи, од доласка Краља Александра на власт. И како су тек драстично вршене све те промене, којима је испуњена прва половина његове владег!

Осам и по година, обухвата период од 22. фебруара 1889. до 11. октобра 1897., и по природи догађаја, који су се у њему одигралиа — и који су предмет расматрања ове Књиге Ш. — тај се период дели на два дела: Краљевско Намесништво и прву половину владавине Краља Александра !. Све што се у том значајном и интересантном, а не мање бурном периоду догодило, изложено је у Књ. Ш. .

Но још једну важну напомену, за разумевање догађаја ове Књиге Ш.

Као год што се вису испуниле наде народа у Србији, да ће на новом листу Историје, који је преврнут по абдикацији Краља Милана, бити исписани срећнији догађаји, показао се, исто тако,