Postanak fela pomoću prirodnog odabiranja

прпдика, где су тачно протокодп вођени. Тако бпсмо могди навестп, да се једнпм врдо згодннм прпмером посдужим, стадно увећававе обпчне огрозде. Кад даеашње цветове гдекојега двећа спореднмо са сдпкама њпхнпм пре двадесет трпдесет годпна, мп видпмо чудесан напредак впхов. Кад је једна биљна раса једном са свпм уставена, то одбпрач семенака не бпра најбоље бпљке, већ пде по расаднпцпма њезпнпм н требп оне (roques), које највећма одступају од своје особене Форме. И код животпње се по катшто у стварп практикује та врста одбирања; јер тешко да ће п ко бптп тодика небрпга, да најгоре што пма за прппдод оставп.

Код биља има један другп начпн да се посматра нагомпданн е#ект одбпрања на пме, поређење раздике цветова код раздичннх варијетета всте Феде у цветњацпма; поређење раздике дпшћа, махуна, кртода п остадпх дедова од важностп у кухпнскнм баштама, према цветовима истих варпјетета; n поређење разднке пдодова псте Феде у вотњацпма, према дпшћу и цветовима псте врсте варијетета. Погдедајте само како је раздпчно дпшће раздпчних врста купуса, а како је слично цвеће нпхово; како је раздпчан цвет дана и ноћп, а како је сдпчно дпшће њихово; како пдод раздичних врста огрозада варира ведпчнном, бојом, обднком и ддачпцама, а како се на цветовима внде врдо мадене раздике.

Није, да варпјетети, који се јако разликују у једној тачцп, са свим не днФерују у остадима; то тешко да п кад, ја говорнм посде брпжљивог

37

МЕТОДНО ОДБПРАЊБ

Гл. I.