Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

176 СПАНАЋ_

покрива асурама или другим застором, раширеним изнад пободеног коља, за време најсунчанијег дела дана. Или пак, може да се усев спанаћа сенчи и разним високим биљкама посејаним у густе редове тако, да служе као заклон од јаког сунца, као што је н. пр. сирак - за метле, сунцокрет, кукуруз, конопља и т. д.

Спанаћ се гаји и као међуусев између другог поврћа, које се сади на веће растојање и које стасава позније, на пр. купус, карфилол, патлиџан и Т.д.

Зимски спанаћ не тражи скоро никакве неге, осим што је корисно, да се септембарски или октобарски усев зими пре снега заштити сламом, да би се могао брати и кад напада снег. За тај циљ најбоље је, да се изнад усева направе ниске скеле од пободеног коља и привезаних летава, које се могу покрити разређеним даскама, а преко њих опет сламом или асурама. На тај се начин може спанаћ брати преко целе зиме.

Време сејања разно је према топлоти доба године. Од Априла, па све до Септембра месеца, може спанаћ да се сеје сваких 15 дана и то само летње сорте, које су постојаније на топлоти. Овај летњи усев стасава за бербу на месец дана после ницања. — Од половине Септембра, па до краја Октобра посејан спанаћ стасава за бербу преко зиме. А од свршетка Октобра, па на даље преко зиме, сеје се за пролетњу потрошњу, чије време стасавања не може тачно да се одреди, јер развитак зависи од топлоте времена. С пролећа опет све до половине Априла, сеје се за бербу ло краја Јуна месеца. Почев од првих дана Августа, код усева спанаћа престаје склоност терања у семе исте године.

Берба спанаћа почиње кад лишће достигне дужину од 8—10 сјм. С јесени и преко зиме могу се сваких 15 дана подбирати само доњи, крупнији листови, штедећи ситније лишће око срца биљке. Пошто се скине бар по једна берба лишћа, и поново развију биљке, одсецају се цели струкови, јер иначе спанаћ ће потерати у семе и постати без вредности.

Ако зими нанје сувомразица, нарочито ако је у пратњи хланог ветра и „опрљи“ усев спанаћа, треба очувати пожутело лишће и причекати са бербом, да се развије преостали ситан лист.

Брати спанаћ треба чисто, да се лишће не упрља блатом, иначе мора да се пере, што је дозвољено само, ако ће брзо да се употреби. За даљу експедицију или за држање дуже времена, мора спанаћ да буде потпуно сув, иначе хоће да се упали у гомили.

Промрзли спанаћ може да се поврати, ако се опере у хладној води, па просуши на ваздуху.