Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

28 ДИЊА

кречом („Бордовска чорба“), или још боље помоћу раствора од љ до 1% Креолина. Најважније прскање пада у доба, када су плодови у пола већ развијени.

Заливање Бостана даје одличне резултате, само треба обратити пажњу, да се не квасе и саме биљке. Најбоље је средином између редова ископати 40—60 с/м широке ровове, т. зв. „ваде“, па њих пунити водом, која ће се пробијати под земљом до жила и одржати нужну влажност земљишта. Вода за заливање не сме да буде хладна, већ устојана и топла. |

Бостан може да се залива само док се налази у развитку и за време сушних, топлих летњих дана. Чим ноћи захладне, или наступи кратак период хладног времена, треба престати са заливањем. За тим, не сме се никако заливати ни за последњих осам дана пред бербом, јер диња губи фини укус и сласт.

Диња стасава код нас за 100—150 дана, према сорти, берба траје од половине Јула, па све до половине Септембра. Познији бостан никад нема ону пијачну вредност, колику има ранији, за то има смисла да се прибегава разним вештинама, помоћу којих 'би се могао постићи што ранији производ.

Најједноставнији начин састоји се из предходне производње расада у топлом и заклоњеном простору, тако, да се може одмах готове биљке посадити у спремљен оџак, на место семена. Тиме се уштеди сво време клијања семена, ницање усева и првог развитка младих биљака.

За 2—4 недеље дана раније, треба посејати по 3 семенке бостана у мале дебеле чанчиће од глине, љуске од јаја, издубљено комађе репе, исечену наопачке окренуту парчад ледине, или што је и најбоље, мале печене саксијице са пречником 5—6 сјм.

На тај начин спремљен усев негује се у топлој леји, или другом топлом и светлом месту, све до времена, када се може напоље да посади. Из саксијица могу биљчице заједно са целокупном земљом да се лако истресу, без да се грудва земље око жилица распадне, и да се посаде на стално место, те да не осете пренос. А, однегован расад у комађу, бусени, љусци јајета и др. предметима, који се лако распадају, укопа се заједно у одређен оџак.

Пред изношењеи тако однегованог бостанског расада напоље, нужно је за извесно време, постепено да се привикава на спољни „ваздух. Иначе од нагле промене, хоће биљке да болују и закржљаве.

Пресађене биљке бостана треба често поливати прскањем тако, да најмање два дана остану под сталном росом како струкови, тако и земља около њих. То прскање у осталом јако годи младој биљци.