Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

КАРФИОЛ 45

стор између редова попунити другим раностасним поврћем, као: салатом, раном келерабом, ротквицама и т.д.. Кад се овај међуусев збере, остаје Карфиолу слободан простор за свој развитак.

При расађивању Карфиол се сади до задебљалог дела на струку, јер не тражи дубље сађење. Од расада треба пробрати и употребити само једре, здраве, праве и кратке струкове, са лепо развијеним теменим пупољком т. ј. здравим окцем на врху. Сваки струк, који нема тог окца, треба да се одбаци, јер је јалов. А, да би се расад боље примио, добро.је замочити жилице у водом размућену говеђу балегу. Може чак она места, где ће се побости расад, да се претходно добро натопе разблаженим ђубретом од живине, пиштевином и т. д., пошто се најпре ископају рупе, које ће то течно ђубре примити и задржати

Један раденик са дечком, који му доноси и додаје расад, може да посади уз разапету врпцу по 400—500 струкова на ! сат.

За време пораста расађени Карфиол треба бранити од корова, треба да се окопа и плеви уредно и према потреби. Лети за време жеге, треба бранити од сунца и заливати редовно само онолико, колико да се спречи застој у порасту. Кад одрасте, после сваке топле летње кише, треба хладном водом залити, да би се земља расхладила, иначе хоће усев да се спаруши и закржљави. Осим тога корисно је да се земља око Карфиола држи под покривачем сламастог ђубрета, сламе, плеве, струготине и др. те тиме спречи нагло сушење.

Кад почне Карфиол да замеће ружу, треба му дати нарочиту негу, а особито, ако то падне на топло и сушно време. Онда се мора заливати што чешће, као и после сваке топле -кише по потреби и по два пута на дан, али само студеном водом, да се земља расхлади, биљка очврсне и руже постану што збивеније и што крупније. За одбрану Карфиола од летње жеге, добро је још удесити и засторе тако, да се биљке покривају и штите од сунца за време најтоплијег дела дана. Само јаким засењавањем може лети да се осигура ружи белина и чврстина, јер иначе под утицајем сунца, мора да поцрни и омлитави свака сорта Карфиола. Зато, чим се зачетак руже примети, треба један спољни лист Карфиола заломити и њиме поклопити ружу, а другим листом, унакрсним са првим, још покрити и одозгор. Кад који од ових листова — покривача увене, треба да се замене другим.

Унутарње листове, који су у непосредном додиру са ружом, не смемо дирати. Покривена ружа треба с времена на време да се открије ради одбране од гусеница и других штеточина.