Pravo i privreda

duzeću ili invcstiranjcm svog kapitała u novo preduzeće obavlja i delatnosti osnivanja, finansiranja i upravljanja (izv. holding preduzeće). 1 Zakon o prcđuzećima urcđuje i treći oblik, kada dva ili više preduzeća spoję kapital (fuzija) i na osnovu lakvog spajanja organizuju novo preduzeće. 2 Pravo, dva ili više preduzeća koja se fuzionišu u treće prestaju da postoje i briśu se iz sudskog regislra. Drugo, fuzionisanjem imovine dva iii više preduzeća organizuje sc novo preduzeće, tj. novi privredni Subjekt koji se upisuje u sudski registar. Treće, reč je o statusnoj promeni u kojoj, na osnovu gašenja dva ili viäe preduzeća, nastaje novo preduzeće. lako međunarodno zakonodavslvo poznaje dve vrsle fuzija preduzeća, naš savezni zakonodavac izrićito normira samo jednu. Reć je o tzv. fuziji spajanja: dva ili višc preduzeća se spajaju i prestaju da postoje uz organizovanje novog preduzeća. Međutim, posredno, Zakon o preduzećima poznaje i drugi oblik fuzije, tzv. fuziju pripajanja: jednom postojcćem preduzeću pripaja se imovina jednog ili više preduzeća koja prestaju da postoje, dok preduzeće korne je pripojena imovina nastavlja i dalje da posloji (vidi ćlan 187 a). Sve odluke u vezi staiusnih promena preduzeća donosi organ upravljanja. U slučaju družtvenih preduzeća rcć je o radnićkom savetu. Zatim, preduzeća koja naslaju spajanjem s drugim preduzećem ili pripajanjem drugom preduzeću, solidarno odgovaraju za obaveze preduzeća koja su prestala da postoje. Najzad, medusobni odnosi preduzeća koji su nastali statusnim promenama ureduju se ugovorom (Zakon o preduzećima, vidi ćl. 187 a).

Transformacija društvenog preduzeća u holding

Zakon o preduzećima je prcdvidco mogućnosl, u okviru statusnih promena složenih oblika organizovanja, da preduzeće može prerasti u holding 3 po sledećim osnovima: 1) podelom delà svoje imovine na dva iii viśe preduzeća koja osniva; 2) sticanjem kapitała u drugom preduzeću po osnovu kupovine deonica ili udcla;

1 O ovoj formi promené obüka drušlvenog preduzeća biće više reći na narednim stranicama ovog rada. 2 U tcoriji se pravi razlika između izv. horizontalne fuzije (preduzeća koja proizvode istu vrslu robe ill višc vrsta usługa), izv. vertikalne fuzije (preduzeća u jednom reprodukcionom lancu) itzv. konglomeraiske fuzije (preduzeća sa potpuno razlićiiim predmetom poslovanja). Više o pilanju fuzije vidi; V. Krulj, Pravni režim i oblici koncetracije u privredi, monografija Instituta za uporedno pravo, Beograd 1978. godine, sir. 29 - 73: M. Vasiljević, Trgovinsko pravo (Prhredno pravo), Beograd 1991. godine. sir, 223. 3 "Holding kompanija - (od cngl. glagola to hold - držati) u šircm smislu svako irgovačko druätvo koję u svojim rukama drži dovoljan udeo u kapitału drugih trgovaćkih društava i koji mu omogućava odlučujuću ulogu u upravljanju i poslovanju na laj naćin komrolisanog preduzeća". Pravna mcikJopcdija, Beograd 1979. godine, sir. 397.

44

Ppravo i privreda 1/2 1993. vol 31