Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

She =

285

оделење, Као што је код оделења ва шурење свиња потребно јаком добро проветравање, тако се и овде ради готово искључиво топлом водом ва прање шкембета, црева и т. д. као и скидање лоја и сала са ових. При овом раду развија се ужасан смрад, који не сме да допре до меса, због тога оделење треба да је уклоњено од сале ва клање.

Код кланице ва свиње најбоље је ово оделење поставити са стране сале ва клање, како не би колица са дробом пролазила кров простор за шурење. За крупну стоку најбоље је ово оделење поставити на самом ђубришту.

Уређење овог оделења са свим је просто. Поред зидова намештена су корита од ливеног гвожђа, изнутра емаилирана, и изнад њих су славине за довод топле и хладне воде, а доле има одвод. У средини простора долази једна, или више, када с топлом водом, као код простора ва шурење свиња, које се употребљавају само код испирања дроба крупне стоке. Изнад корита, поред зидова, утврђене су ва зид куке,о које се вешају испрана црева, а између корита поставља се сто са растовом плочом, на којој се скидају лој и сало.

Ово оделење боље је правити веће но мање, јер на рачун чистоте не треба бити штедљив у простору. Дужина корита, као и стола, узима се0,75т. Према томе обоје заузимају дужину од 1,50 m. Чишћење дроба једног грла траје најдуже 1 сат, тако да се свако место за чишћење може употребити 12 пута. Ако се двоструко или троструко дневно клање подели са 12, добиће се број столова и корита, а ако се овај број помножи са 1,50 т, добиће се у метрима дужина дувара која је потребна за тај број столова и корита. Добро је овај број удвостручити. Између корита, која стоје једно наспрам другог, треба да је простор најмање 5 тл широк, како би било довољно места за довожење дроба колицама.

За чишћење дроба крупне стоке треба предвидети и више корита 2т дужине а ! т ширине.

МТ Ђубришта.

За целу кланицу треба да има само једно ђубриште, које треба да је на крају дворишта, али по могућству да је што ближе оделењу Ba испирање дроба. На ђубриште се не баца само ђубре из сточних стаја, већ и сва нечистоћа при испирању желудца, црева и т. д. И пошто се та нечистоћа брво распада и у трулеж прелази, развија се непријатан смрад, с тога треба тежити да се ово ђубре што пре са кланице однесе.

Ђубриште треба да је тако, да се ђубре може лако дововити и одвовити, а за време овога рада, као и ва време стајања ђубрета у њему, не сме се осећати јак смрад у околини. Само пак ђубриште може бити стално или покретно. |

Стално ђубриште треба да је покривено и са свију страна ватворено, као у каквој кућици. Јама је дубока 1,2, 8 т широка, а дужина варира према потреби. Једна дужа страна служи ва убацивање ђубрета, а друга ва изношење ђубрета из јаме. За ово се