Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

Исти погледи у корист овиданих вграда, нарочито привемља, важе за стан домаћинов и закупчев, затим ва послугу, као и млекаре.

Израда сеоских кућа за становање пољопривредника треба да се управља према усвојеном начину подивања кућа у дотичном месту и према грађевинском материјалу који се у близини налази. Дакле, у пределима где има доброг ломљеног камена, употребити га за израду обимних зидова, где има добре опеке употребити њу, а тамо где је уобичајено малтерисање зидова, треба их малтерисати и т. д.

Бондрук са изиданим платнима од '/ опеке није довољан у хладним пределима да заклони унутарње просторије од хладноће, ветра и влаге. Стога се обично оне стране са којих непогода долази облажу шиндром, али тамо, где је ово недовољно, боље је одмах, на место бондрука, израдити вид од једне опеке дебео.

У шумским и планинским пределима, где има дрвене грађе у изобиљу, обично се праве брвнаре. Такве дрвене зграде, кад се добро израде, топле су, трајашне и њихов спољни облик добро се слаже са околином.

Темељи и подрумски зидови, како зиданих, тако'и зграда од бонцрука, праве се од ломљеног камена или опека.

И израда крова мора се прилагодити месним обичајима. Обично се употребљава висок, стрм кров са или бев надзитка, двоводни, или се вода одводи на више страна. Високи кровови имају ту добру страчу, што се на тавану могу израдити собе и што се ивнад ових може добити други таван, који се корисно може употребити за чување

хране. ПЛ.

СЕОСКА КУЋА.

Просторије за становање код већине сеоских кућа не одговарају ни хигијенским ни социјалним данашњим захтевима. Њихов је број сувише мали, па и оне су већином мале, нарочито спаваће собе, а често су и недовољно високе. Поред тога њихова унутарња опрема таква је,да би требало желети да буде много боља, стога код нових зграда треба учинити одговарајуће поправке, што поглавито зависи од захтева и средстава домаћинових. Природно је да број, величина и опрема просторија зависи од имовног стања домаћиновог и због тога је немогуће увети у обзир све поједине случајеве. Али, ипак, просторије су код свију сељачких кућа исте, и ако се њихов број и величина управља према томе да ли је кућа за мању породицу или задругу. Овде треба још напоменути, да занимање пољопривредниково преко дана бива већим делом године у свежем пољском вавдуху и да је према томе, његова потреба за великим ваздушним просторијама у стану мања него једног варошанина, који највећи део свога живота проводи у затвореним просторијама.

дЗемљорадник, пре свега, воли топле и добро затворене просторије и при изради његовог стана треба на то обратити пажњу.

Просторије, које би требала да има једна сеоска кућа, ове су:

|. једна или више соба ва становање,