Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

20

ЏПерпоница се предвиђа само у већим сеоским кућама и тада служи, поред прања рубља и кувања сточне хране, још и за клање стоке и вршење других радова, који се због своје нечистоће не врше радо у кујни. Често се у перионици поставља пећ за пециво хлеба, или је ова пећ у непосредној близини перионице. Величина перионице управља се према броју и врсти радова који се у њој врше, али испод 15 газ површине ретко се иде. Њен је положај непосредно поред кујне, са нарочитим излавом у двориште. Како перионица, с погледом на рад који се у њој врши, припада како стану, тако и сточним стајама, то она често чини везу или прелаз између ових.

Простран улаз или трем, у коме су смештене и таванске степенице, треба непосредно да води у кујну и собу за становање. Испод таванских степеница налазе се и подрумске. Ширина крака не треба да је већа од 1 т.

Кад је сточна стаја сазидана уз саму кућу са становање, онда као веза између њих може да послужи напред поменути улаз или трем.

Нужници треба да су у вези са стајом ва стоку или да су на ђубришту.

Спаваће собе за одраслу децу, као и за послугу, затим гостинске собе постављају се на тавану, ако нема првог спрата. Поред овога, на тавану треба да има довољно места за сушење рубља кад је рђаво време. Па и пушница се прави на тавану.

Иврада засведених подрума испод целе зграде не само да је добра из здравствених разлога, јер се добијају суви и здрави станови, већ она служи и за смештање равних намирница преко зиме (кромпира, зелени, пића ит.д.) Но због штедње често се пута задовољава израдом подрума само испод једног дела зграде. Један се део подрума употребљава ва чување млека, ако такав простор није предвиђен у приземљу, у бливини кујне и перионице, а на хладном месту, које се да добро проветравати.

Чиста висина соба сељачких кућа, према њиховој величини, креће се ивмеђу 2,5—93,0 па; за таванске собе довољна је висина 2,5 а ва подрум 1,8—2,1 па.

Да ли ће кућа ва становање са пољопривредним зградама бити спојена испод једног крова, или ће оне бити у засебним зградама, зависи од месних прилика, навика као и од климе.

ПРИМЕРИ:

а) Сељачке куће са сточним стајама.

Сл. 23 представља основу приземља једне сеоске куће. Из ско-

ро квадратног улаза, у коме су и степенице за таван, улави се у ујну и собу за становање. До ове собе је једна мања соба за спа-

ање. Обе ове собе загревају се ваједничком пећи у преградном зиду. На тавану је још једна спаваћа соба и сушница. Поред улаза