Projekat opšteg kaznenog zakonika za Kraljevinu Norvešku : motivi izrađeni od Komisije, postavljene Kraljevskom odlukom od 14 novembra 1885 god. po želji Ministarstva pravde nemačkog carstva

134

У Данској је сада кривична граница старости утврђена, од 15 година, у Опоменици Одбора за државни надзор при васпитању деце (Копенхаген 1895). Швајцарски пројекат од Штоса предлаже старост од 14 година, а допушта некажњивост и за лица од 14 до 18 година, ако она стоје на истом моралном и интелектуалном ступњу развића, као деца испод 14 година. Комисија, дакле, узима, као што је то изведено пи у законском пројекту, односно напуштене деце, да кажњивост треба да наступи при старости од 14 година. Свакако, правни одбор стортинга у 1895 години, предложио је да се ова граница попне на 15 година. Но ово је за сада основано, с по: гледом на остало казнено законодавство, које постоји, али овај обзир има мало значаја према новом пројекту казненог законика. Међутим не може се оспорити, да п бев обзира на овај разлог, мишљења могу бити подељена и да коначни резултат може да буде да се граница сасвим попне на старост од 15 година. За сада сматрамо да је најпредострожније да се остане при старости од 14 година.

Особита се важност полаже на ту околност да, у колико се овде више пење криминална граница старости, у толико ће већа потреба бити, да се сразмерно старије индивидуе упућују у принудне васпитне заводе, где бе се оне према околностима задржати знатно време преко дечије старости. Задаћа ових завода неоспорно ће бити у толико тежа, у колико су питомци, који им се упућују, старији и вичнији најразличнијим злочинима. Ово стојп, нарочито онда, ако они немају довољно могућности, да одвоје старије од млађих, поквареније од мање покварених. Наши заводи, већим делом треба тек да ступе у живот и не смемо се тиме, што би одмах у почетку од њих сувише много захтевали, изложити опасности, да они не буду у стању да савладају своју задаћу.

Не може се ни то порицати, да и лица испод 15 година. могу учинити тако озбиљне злочине, да би могло ружно из-

ница износила 14 година и Штренг „Студије о извршењу казне пи казненим заводима“ стр. 164 и 129 пзражава се да би се она дотле требала да попне и у Немачкој. Исто тако Кроне: „Упбеник знања о казненим заводима“ с. 275. Види у осталом Гец: „Пројекат за закон о морално опалој и напуштеној деци „Христијанија 1892 стр. 1—5, п тамо наводене одлуке ковгреса за казнене заводе у Петрограду 1890, међународног друштва за кривично право и других.