Prosto i dvojno trgovačko knjigovodstvo. Deo 1 i 2 : za II i III. razred trgov. akademija i za privatnu upotrebu

а

Као што је познато, рад по простом књиговодству своди (се дакле на ова два дела: (види нацрт стр. 8).

[ на пописивање радње (попис и биланс);

П. на бележење промена (све што се у радњи деси).

Први смо део свршили и навели разноврсне примере за пописе и за билансе, а сада прелазимо на други део, о бележењу рада или промена по облику и по вредности.

Треба се вежбати и градити разне примере.

БЕЛЕЖЕЊЕ ПРОМЕНА У ТОНУ РАДА

(или књижење у току рада) Промена по природи њиховој има двојаких и то: стварних, код којих вредност једне ствари мења облик (као што је наведено у горњем примеру) тј. вредност менице у готовину, и лично — рачунских, код којих се вредност неког дуговања промени и постане потраживање, или обратно, као што ће се доцније видети.

Дешава се, да се при неком послу дотакне и стварна и лично-рачунска промена н. пр. Нама повери Ђорђе Протић робе у вредности од 100 дин. Ми постајемо дужници, а он (Протић) поверилац. При овом послу има две промене: прва је стварна: улав робе у радњу; а друга је лично-рачунска тј: наш дуг, односно Протићево потраживање, или просто речено, овде су мешовите промене, и треба обе забележити. А стварне промене!)

Стварне се промене обележавају тиме, што се бележи Улаз и Излаз оних ствари или предмета који чине саставни део имања и којих је вредност променила облик (из једне у другу ствар.) Ове се промене могу дотаћи готовине, ефеката, меница, робе итд. уопште ствари или предмета (што је видљиво, што има своју запремину). Књиге у које се стварне промене бележе, зову се Шконтра (5сопга); оне се воде по фолији (две наспрамне стране); на левој страни књиге бележе се улази дотичне ствари, а на десној страни излази дотичне ствари.

. “ Т) Према овоме имамо и у двојном књиговодству „стварне Рачуне“!