Prosvetni glasnik
ГОДИIIIЊИ ИУВВШТАЈИ ДИГЕКТОРА 01'БДЊИХ ШКОДА
3 „Просветном Савету Нрема захтеву Прссветног Савета од 4. Априла т. г. СБр. 51. има.м да упоредим карту Сибије и српских земаља г. II. Никетића са картом г. проФесора Карића , кнја ми је такођер раније на иреглед послата, — па да кажем : ,да л је г. Еарић присвојио карту г. Никетића, побрисав само наслав и дометув своје име." Част ми је, на стављено питање следеће одговорити : Кад је од прилпке пре годину дана г. Никетић спремао и карту Србије и српских земаља" као прилог своме делцу »Српски свет", давао је мени табаке коректуре, и то одвојене листове : наслове, хидрограФију и орограФију, јер је то свакоза се на нарочитом камену резапо. Ја сам исправљао важније погрешке; сећам се, да је г. Никетић давао коректуру и г. Мишкови1у потнуковпику, па је п он што шта исправљао. 'Гако је дакле постала карта г. Никетића. Упоређујући сада карту г. Еарића са Никетићевом, јасно је, да је г. Карић опо исто камење употребио, којим је г. Нпкетпћ своју карту умножно, па је само неке незнатне маленкости изменуо. Измене састоје се у овоме : г Карић је на западној нвици додао простор од својих 2 еантиметра у ширину, те с тога му је цела Истра представљена на карти , док се код г. Никетића само половина ове покрајине види. Ја сам ради бољег прегледа тај додати простор на послатом ми ориђиналу г. Карића омеђио црвеном писаљком. г. Карић изменуо је и сам наслов карте и име издавача. На издању г. Карића пндесејасно још и трагови западног оквира (рама), како је на Никетићевој карти новучен, и ја сам са плавпм крстићима обележио њихове нравце.
ГОДИШЊИ ИЗВЕШТАЈИ Д* IX ВАЉЕВСКЕ НШКЕ ГИМНАЗИЈЕ Госаодину министру аросвете и цркв. иослова Управа ваљевске ниже гшназије част има иоднети г. минисгру свој извештај за, 1882-83. школску годину о раду у школи и целокуином стању завода.
г. Карић изменуо је још и опа два натписа : Наслов „Аустро-Угарска" избрисао јс, но није довољно камеп иструган. С тога се виде трагови бивших ппсмена инаКарићевом отиску. Тоје јошједан зпак, да је нова карта штамнана првашњим камепом. Код г. Никетића стављен је бно наслов „Турска Србија", па и то је тако слабо остругано, да се на издању г. Кнрића виде трагови свију избрисаних гшсмена. Необорими је дакле Факт , да су оба издања , г. Никетића и г. Карића , одштампана са једног истог камена , и остало би да се докаже , чије је издање старије. г. Карић додао је своме илдању ова имепа нокрајина : Истра, Стара Србија и Српска Македонија. Разлика је још и у колориту нојединих покрајина и држава. Док је г. Никетић делио ноједине крајнне само бојадисањем ивица, г. Карић бојадисао је целе површнне, и тако је карта прегледнија. Г, ЈКарић одвојпо је Стару Србију од Српске Македоннје нарочнтом бојом, што г. Никетић није одвајао. У прилогу враћам карту госнодина Ннкетића. 21. Априла 1883. у Београду. р.. Д ^ лексић ". Црема томе је Главни Иросветни Савет одлучио: Да се карта „Српска Земља" не усвојп за школску мапу због впше осетних махна и недостатака, а нарочито што је нетачна, погрешна и што је сувнше мала те не одговара педагошким обзирвма. После ове своје одлуке Савет је нагаао да нема нотребе да даје своје мпшљење и о оригиналности или неоригиналности и својини те карте. После овога састанак је закључен.
»ЕКТОРА СРЕДЊИХ ШКОЛА А. 0 згради школској Не да се порицати да шкодска зграда згодним местом и иодесним иоложајем исто тако помаже иаставницима изводити ученике на моралну висину и васиитати их, као год што кројем својим утиче на здравље ученика, Но мало је зграда гаколских у целој натпој земљи које би потпуно одговарале намењеној нотреби. Стање овдешње зграде школске