Prosvetni glasnik
64
ЗАПИСННК ГЛАВНОГ ПРООВЕТНОГ САВбТА
за I разред онај програм, који је г. Бакић предложио, а који је саставио београдски одбор.
С тим је закључен састанак. САСТАНАК ССУИ 17, Јануара 1884. у Београду Вили су : потпредседник Ј. Пецић; реФерепат заосновну наставу : Ст. Д. Поповић ; редовни чланови: прх. Н. Дучић, Др. В. Вакић, Др. Л. СтеФановић; ванредпи чланови: Љуб. Ковачевић, Јован Ђорђевић, протос. Н. Ружичић, Ђура Козарад, Драг. Плајел, Бор. Тодоровић и П. Никетић. Пословођа Жив. II. Симић. Прочитано је нисмо г. министра иросвете и црквемш аослова од истог дана ПБр. 518. којим доставља да је добио иоуздан извештај да учитељи Драгутин ТодориЛ, Максим ПетровиК, Јован ЈовановиИ, Гавра ПешиК, Стеван МладеиовиК, Еоста ГлишиК и Милорад ТерзиК, и сада иосле нознатих догађаја у источ ним окрузима, с највећом енергијом агитују за избор посланика из партије која је произвела неред и буну у извесним окрузима, и позива Савет да му да своје мишљење о томе треба ли те учитеље и поред таког њихова рада држати у служби као наставнике и васпитаче дечије, или их у интересу нравог васпитања треба отпустити из службе. По дужем саветовању, осуђујући у опште такво држање учитеља и агитовање, које се не сме трпети код људи који имају са свим други позив и другу улогу да врше у држави, савет је се поделио у мишљењима тако да су једни сматрали да се ти учитељи не могу више држати у служби као наставници и васпитачи деце, а други су мишљења да треба чинити разлику између оних учитеља, који су од пређе цознати као агитатори и за то били и кажњавани за такве поступке, које би према томе требало блаже казнити. Гласањем пак тајним одлучено је: За Драгутина Тодорића са 9 противу 3 гласа да се отпусти из службе; За Максима Петровића са 10 противу 2 гласа да се отпусти из службе;
За Јована Јовановића са 11 противу 1 гласа да се отпусти из службе; За Гавру Пешића са 8 противу 4 гласа да се отиусти из службе; За Стевана Младеновића, Косту Глишића и Милорада Терзића са 8 противу 4 гласа да остану у служби а да се казно мањим казнама.
С тиме је састанак закључен.
САСТАНАК ССУШ 18. Јануара у Веограду 1884. Вили су: председник Дим. Нешић; потпредседник Јос. Пецчћ; реФеренат за осаовну наставу: Ст. Д. Поповић; редовни чланови : Љуб. Ковачег/ић, арх. Н. Дучић, Др. В. Бакић, панредни чланови : Јов. ТЗорђевић, прогос. Н. Ружичић, Бор. То доровић и Петар НиКетић. Пословођа Ж&в. П. Симић. I Прочитани су записници састанака 206. и 207. Примљени су и потписани. II Примљено је писмо г. застуиника министра иросвете и црквених иослова од 13. Јануара ПБр. 307. у коме саопштава Главноме Просветноме Савету да је управитељ лозничких основних школа питао могу ли се у основној школској наставч као учебници употребљавати : „Еарта Валканскога иолуострва" и карта „Сриске Земље" обе од В. Карића, по томкњиге: „Иконостав", „Иознавање инеговање човечијег тела" и „Животоижи из најновије сриске историје", ова последња од Ј. Марковића. Главни Просветни Савет одлучио је: 1. Да се карта Сриска земља" но ранијој одлуци Савета, не може унотребљавати у школској настави. 2. Да се карта „Балканско иолуострво" од Карића, према ре®ерату г. Ј. Ђорђевића може употребљавати у школској настави. 3. „Иконостав" да прегледа г. Н. Гужичић и да своје мишљење. 4. „Животоиисе из најновије сриске историје" да прегледа Љ. Ковачевић и да Савету своје мишљење .