Prosvetni glasnik

612

РАЗНИ ЗАПИСИ

и средства за даље учење у вишим школама. Они имају посла с родитељима који децу своју шаљу неуредно у школу, и имају право искључити ученика из школе. — У Цириху је недавно донет један закон, по којем сва деца, која би била искључена из оснооне школе, морају продужити школовање у приватним школама, ако су богата, о трошку својих родитеља. а ако су сиромашна, о трошку државе. Телесне казне забрањене су у већини кантона. Општина даје место за школске зграде; подизање зграда плаћа једним делом општина а једним кантон; кантон даје од пет до педесет процената вредности зграде, према својнм средствима. Општинаплаћа огрев, осветљење и одржање зграде. веће оправке помаже и кантон. (Свршиће се).

РАЗНИ ЗАПИСИ Српска Књижевна Задруга. — Ова млада и корисна српска установа сваком годином показује све веће и боље резултате у свом напредовању и вршењу племенитога јој задатка. То ће се најбоље моћи видети из потоњих врста. Ове године , на дан 22. октобра, одржана је друга редовна скупштина Српске Књижевне Задруге. Скупштина се састала и свој посао извршила у дворници Велике Школе. Скупштински дневни ред био је овај: 1. Отварање скупштине; — 2. Извештај Управин о раду; — 3. Извештај благајииков о имовном стању; — 4. Извештај изабраних чланова прегледача Задругиних рачуна; - 5. Избор двају чланова за преглед рачуна за даљу годину; — 6. Избор тројице чланова Управе (по чл. 14. Правила I), и 7. Предлози (по чл. 20. и 21. Правила). Пошто је председник Управе, г. Љуб. Ковачгвић, Министар просвете и цркв. послова, службеним послом био спречен да отвори ову скупштину и у њој да председава, то је ту дужност извршио потпредседник Управе, г. Пера 77. ЂорђевиЛ, држ. саветник у пенсији. Г. Ђорђевић је кратким и врло лепим говором отворио скупштину, поздравивши срдачном добродошлицом задругаре и нагласивши у главном ово: У народа који напретку теже природна је појава — љубав према књизи народној. Ту љубав треба што више подстицати и ојачавати, јер је за ширење просвете у народу после школе најмоћнији чинилац - народна књижевност. Знања, која се књигом уносе у народ, служе: као јемство и доказ већег друштвеног развитка, као најбоља залога еко-

номског напретка и најпоузданија одбрана и заштита у борби за живот и утакмици међународној. Народи и без политичке самосталности одржавају своју националну особност, ако имају развијену народну књижевност, за што су нам најбољи пример Чеси и Пољаци. Да је наш народ у све то уверен, доказ је »Српска Књижевна. Задруга": њено оснивање и приметно напредовање још у првим годинама њенога живота. Управи би се могло, рекао је даље г. Ђорђевић, приговорити, што није лрема Правилима на време сазвала другу скупштину и што раније није штампала и задругарима послала Задругине књиге, али кад се узме на ум да су сметње за то биле ван Управе, од којих је она многе отклонила, постигнувши веће резултате него што се и сама надала, — онда ће и ти приговори отпасти или знатно бити ублажени. И ако не можемо бити потпуно задовољни бројем задругара. који још треба да и расте, ипак је одзив задругара у том погледу толики и такав, да је ван сумње опстанак и напредак ове наше досада најмлађе просветне установе. Похвална је појава, што је број задругара заступљен не само из свих родова нашега друштва, него и из свих српских покрајина, те је тиме и Задруга стекла право на име заједничке све-сри ске народне установе. Таквој ће установи, надати се, сваки образован Србин притећи у помоћ, приносећи жртве књизи и просвети народној — најјачем стубу, на ком стоји боља, срећнија будућност целокупнога српског народа. И ако је број књига »Српске Књижевне Задруге" доста мали (седам на годину), те се на први поглед може учинити да ће и утицај њихов у народу бити незнатан, ипак , кад се узме на ум да се Задругине књиге одликују једрим садржајем и лепим, одабраним поукама, као и да су најраспрострањеније, јер имају највећи круг читалаца, онда је несумњиво да ће њихов утицај у народу бити јачи и трајнији од многих других књига. Желети је само да и каквоћа и количина Задругиних књига остане увек надмоћна. У том циљу Управа се нада да ће јој се временом дати могућност да и засебним низом издања, покрај одређеног броја књига једногагодишњег кола, ојача и убрза постизање задатака, који су Задрузи одређени. Али то не стоји само до Управе и задругара, него и до других многобројних чинилаца и прилика, које ће, надајмо се, од сада бити у сваком ногледу боље. и за напредак Задругин поспешније! После овога председникова поздрава приступило се даљем извођењу дневнога реда.