Prosvetni glasnik
ГЛАСОВИ 0 ШКОЛАМА
227
да пропусти прилику, а да ие лосети ову школу, а унапред може бити уверен да ће бити потпуно задовољан и редом и радом у школи, и дочеком од стране г. управитеља и гг. наставника. Како је ова школа од скора лочела радити, због слабих још прихода није се успело да се снабде свима потребним училима, да се набави и уреди библио^ека итд. Приходи су морали ићи на уређоње интерната, а трошкови су око тога врло велики. Наставниди и учениди овог завода нриређују на Св. Саву обично забаву у корист школина фонда. Овогодишња забава је испала, преко очекивања, сјајно. И ако су трошкови били врло велики, оиет је остало чиста прихода преко 1200 динара, Године 1894 завео је г. управитељ књигу, у коју се уписују посетиоди и том приликом дарују школи колпко који милује. Од тога је доба до данас пало прилога 554 динара у злату. Дао би Бог, да се и прнходи овој школи умноже, као што је и настава кренула унапред! Свет.
Просветне новине у Бухарској. — 1.) У јануару ове год. поднео је бугарски Министар просвете, Е. Величков, Народном Собрању иројекат закона о девојачким гимназијама. Бугари су и до сада имали средње школе девојачке сличне нашим В. Ж. Школама. Много брже него у нас, дошло се у њих до уверења, да те школе треба заменити другима, бољим. Сам Министар Величков каже о садашњим женсшш школама бугарским: „Тражило се од тих школа наших да нам спреме и добре мајке, и образоване грађанке и добре учитељиде, па је онда изишло: да су наше девојачке школе добиле нрограме који предсгављају један хаос, и нису иостнгле ресултата који се од њих ишчекивао". Да се избегне тај „хаос" који је до сада владао у женским школама, да се женскињу даде потиуније образовање, да учитељице излазе из школе са већом спремом —- министар је спремио и поднео Народном Собрању овај пројекат закона: „Чл. 1. Средње девојачко образовање добива се у девојачким гимназијама. Чл. 2. Девојачке гимназије имају 7 разреда. Чл. 3. Девојачке гимназије деле се на два курса: нижи и виши. Нижи курс траје пет годииа, а виши — две године. Девојачке гимназије које имају само нижи курс зову се иеторазредне девојачке школе. Чл. 4. Виши курс дели се на два одсека: одсек за опште образовање и одсек иедагошки. Може бити девојачка гимназија и са једним само одсеком. Одсек за опште образовање може се делити па двоје: један за природне науке, а други за историске. Чл. 5. Девојке које сврше девојачку гимназију, или деторазредну девојачку школу, добивају кад ноложе ирописане испите, сведочанство да су свршиле гаколу. Чл. 6. У нижем курсу на девојачкој гимназији, као и у петоразредној девојачкој школи, добива се образовање потребно просвећепој грађанки и матери. Одсеку за опште образовање на вишем курсу девојачке гимназије циљ је, да принреми девојке, да
[ могу ступати на више школе ; педагошком је одсеку цнљ, да спрема девојке за учитељнце основних школа. Чл. 7. У нрви разред довојачке гимиазије примају се ученице које су свршиле с добрнм успехом средњи курс основне школе. Прелазак ученица из једног разреда више основне школе у исти разред девојачке гимназије бива без испита; за прелазак у старији разред гимназијски треба ученица прво да положи испит. Чл. 8. На.ставни план за нижи курс девојачке гимназије једнак је с наставним планом петоразредне девојачке школе. Уче се ови предмети: Наука Христова и морал; Бугарски језик и књижевност; Руски језик; Француски или немачки језик; Географија с космографијом; Аритметика и основи геометрије и алгебре; Јестаственица; Физика и хемија; Хигијена и основи педагогије; Кућарство; Цртање и лепо писање; Ручни рад; Музика (вокална и инструментална) ; Гимнастика. Чл. 9. На петоразредној девојачкој школи може се отворити за ученице које су свршиле ту школу специјалан једногодишњи курс за сдремање учитељица за дечја забавишта. Чл. 10. У одсеку за опште образовање на девојачким гимназијама уче се ови предмети: Бугарскн језик са старословенским; Француски или немачки; Историја оиште књижевностч; Општа историја (најновнји век) културна историја; Психологија, логика и етика; Математика ; Физика и хемија; Јестаственнца; Цртање; Музика (вокалиа и инструментална) ; Гимнастика. Датински језнк може се учити као необавезан иредмет.') Чл. 11. Наставни је план за педагошки одсек иа девојачкој гимназији овај: Бугарски језик и књижевност; Руски језик ; Француски или немачки (необавезно); Педагогика; Методика и школски рад; Психологија, логика и етика; Антропологија, хемија и популарна медецина; Грађанске дужности; Ручни рад; Музика (вокална и инструментална); Гимнастика. Чл. 12. Програме за девојачке гимназије нрописаће Министарство просвете. ■) Расиоређивање иобројаних иредиета на одељке аа ариродне науке и историјеки, оставља се Министру просвете.