Prosvetni glasnik
сдужбени дбо
63
Препоручујем свима управитељима и учитељима да се по овоме распису управљају. ПБр. 15.934. 14. повембра 1897. год. Београд. Министар ироевете и црквених иоелова, Андра ЂорђевиЋ о. р.
Свила основним школама Многе школске општине састављене су из више политичких општпна. Те политичке општиие у одбору школском престављају школски одборници из тих општина. Али извршивање одлука школског одбора врше председници појединих опттина у домашају своме. Често су такви председници иеуредии у вршењу својих дулшостп, те су поједини председници школског одбора кажњавали председвике појединих политичких општина по чл. 18 зак. о основ. школама. Еако пак чл. 18. зак. о основ. школама јасно каже, да председници школског одбора могу само кметове кажњавати, ане и председпике, то наређујем: 1. да у будуће председници школског одбора не кажњавају председиике политичких општина по чл. 18. зак. о основним школама; 2. ако би нак исти били пеуредни у вршењу школских дужности, то ће иредседници школског одбора бити дужни оптужнти их начелнику среском, те да их ои казни по последњем ставу истог члаиа закона. ПБр. 378 8. јапуара 1898. год. Београд. Министар иросвеге и црквених иослова Андра Ђорђевик с. р.
Свнма основним школама По чл. 21. тач. 2. закона о основним школама дужне су сеоске школске онштине да дају учитељу дан орања земље на уживање или накнаду у новцу за то. Али како се често дешава, да се у току школске године који учитељ преместп, а други на његово место дође, то услед тога настају спорови око ове земље односно накнаде. Да би се ови спорови избегли иаређујем следеће: 1. ако се накнада даје у новцу. то да се одређена сума подели на 12 месечиих делова, па да се учитељима издаје месечно, те према томе сваком учитељу издаће се онолико месечних делова, колико је месеца био у дотичној школи;
2. ако пак учитељ да земљу под закуп, то ће закупник бити обвезан да сваког месеца даје 1|12 закуине цене оном учитељу, који буде у дотичној школи и то преко председника школског одбора. 3. ако је пак премештени учитељ обрадио земљу, то ће му нови учитељ по процени с обе стране изабраних вештака накнадити трошкове око усева и обраде, па земљу узети за себе. Наређујем свима школским одборима да се у будуће по овом распису управљају. ПБр. 499 10. јануара 1898. г. Београд. Министар аросвете и црквених аослова Андра Ђор-ђевиЋ с. р.
Свима основним школама Еако се у многим општинама неправилно примењују чл. 23. и 27. закона о основним школама, који се тичу редовног буџета за издржавање појединих основних школа, то препоручујем свима школским одборима и оиштинским властима, да од сада ноступају по одредбама овога расписа. 1. Пре почетка сваке рачунске године сваки ће школски одбор саставитн школски бупет, у коме ће битн именоване све иозицпје прихода и расхода дотичне школе и тачно одредити суму, која се мора прирезом покупити. 2. За тим ће школски одбор поделити ту суму новаца на разне полптичке општине и то сразмерно нрема суми непосредне порезе, коју те општине плаћају. Ако школску општину сачињава само једна онштина, онда ће се цела сума саопштити политичкој општини. Ако у састав школске општине поред једне политичке општине спада још једно или више села друге какве општине, онда ће се тој другој општини доставити само онолика сума, колико припада на та села сразмерно према непосредној порези, коју та села плаћају. Ако пак једно село припада двема или трима школскпм општинама, онда ће се тачно одредити који део села и с колико домова припада којој онштиии и тада ће школски прирез разрезати према непосредној порези само онога дела, који припада дотичној школи. 3. Политичке општине обвезне су, да у свој буџет унесу ту суму новаца, да га према имовном стању разрежу и купе под засебном рубриком, а по наплати порезе, школски ће се прирез предавати благајнику школског одбора.