Rad Kulturne Lige u 1910-1911. godini
14
Зечевић учитељ из Војске са својим ученицима; утакмица у гађању пушком између ученика основних школа: највише пак тачака испунило је Соколско Друштво. Оно је овом приликом показало свој рад да би и друге подстакло на рад, и уједно участвовало је у утакмицама. Радили су гимназисти, чланови Сокола, слободне вежбе (4 радње): вежбало се на коњу, јарцу и разбоју и играла се хазена. Приређено је ештафетно трчање— такмичење између појединих школа; такмичило се још у трчању, бацању камена, бацању дискоса, скакању с места п из трке. Програмом су предвиђене и заједничке слободне вежбе ученика свих основних школа из среза. Биле су три вежбе, а израдио их је, пса потребним упуствима послао благовремено свима учитељима у срезу који су изјавили да хоће да спреме своје ученике, Предводнички Одбор Свилајначког Соколског Друштва Душан Силни. Али како су тим радњама научили своје ученике свега два учитеља и друштво у Свилајнцу то су и ове вежбе извођене понаособ.
Извођење програма утицало је пријатно на све присутне. Цео дан излетници и гости провели су у пријатној забави. Соколско Друштво нарочито је извршило користан утицај на све присутне. Осећало се јаче интересовање за гимнастику, а у неким селима већ се уз вредне учитеље прикупља и одраслија омладина у циљу телесног вежбања.
Министарство Просвете поклонило је пажње овој новини и послало је свога изасланика г. Д-р Душана Рајичића референта за основну наставу на овај слет. Одбор Културне Лиге и овом приликом изјављује му своју захвалност на пажњи.
Чланови Одбора Културне Лиге увиђајући значај оваквих слетова носе се мишљу да овакве Ђурђевданске слетове одомаће у овом крају“).
. %) Исцрпан извештај о овом слету послат је раније Управи Културне Лиге у Београду. Исти је штампан у 190. и 191. броју „ Грибуне«“ од ове године.
ша -
пи