Rad Kulturne Lige u 1910-1911. godini
о в=—
41
ничи за ову годину само на срез расински. Тога ради председнику окружног одбора К. Лиге стављено је у дужност, да у споразуму са председником окружног школског одбора утврди један дан у почетку месеца октобра или новембра, којега би дана сви учитељи и учитељице из среза расинског дошли у Крушевац ради пријема плате, итом се приликом прикупили и обавестили о заједничком раду на културном напретку нашег народа у округу крушевачком. ,
Према овој одлуци утврђен је 4. новембар за конФеренцију наставника из среза расинског и тога је дана извршена организација К. Лиге у томе срезу.
У
У Крушезцу су још раније основане приватном иницијативом: Трговачка школа и Певачко Друштво.
Трговачка школа напредовала је врло лепо; предавања у њој држана су у згради мушке гимназије недељом. Крушевачко Певачко Друштво Цара Лазара до сада је познато као једно од најбољих ПЏевачких Друштва у Србији. Неуморним радом своје Управе оно је осигурало себи опстанак и нема бојазни да ће због другог Певачког Друштва у Крушевцу, основаног од једног дела занатлија, изгубити ишта од свога досадањег лепог гласа.
У вароши постоји још Вечерња Занатлијска Школа, као државна установа, Планинско- Друштво и Отрељачка Дружина, основани приватном иницијативом.
МТ
Г. професор Милан Томић, библиотекар, поднео је Управи Одбора овај извештај о стању и раду библиотеке града Крушевца:
Као библиотекар библиотеке града Крушевца част ми је поднети Управи Одбора К. Лиге овај извештај о стању и раду библиотеке до данас:
|. Библиотека је основана почетком октобра 1910. г0д. пошиљком 135 дела од стране Централног Одбора Културне Лиге у Београду.