Radno i socijalno pravo

Проф. др С. Ј. Вукићевић: Нека актуелна питања броја. и структуре 52 запослених у јавним предузећима - искуства ЖТП “Београд“

Извесна инертност у третирању структуре запослених у јавним предузећима условљено је и чињеницом да су јавна предузећа у прошлости имала карактер парадржавних предузећа која су била прост давалац услуга. Укупна пословна филозофија јавних предузећа у савременим условима пословања (читај тржишним) се мења. Јавна предузећа постају тржишни субјект и на том путу свестрано се преструктуришу.

Поред својинске трансформације коју доживљавају јавна предузећа, и која није без утицаја на број и структуру запослених, овај тип предузећа се и кадровски "реорганизује". Тржишну утакмицу могу да издрже само квалитетни кадрови. Под квалитетом се подразумевају, пре свега потпуно радно способни и квалификовани радници који познају законе и правила тржишног пословања у околностима у којима су радно ангажовани.

Међународна искуства показују да су нпр. у саобраћају у примени високе технологије и аутоматизација. Ако се зна да је саобраћај делатност која је комплементарна у континенталним размерама, онда је сасвим јасан и оправдан захтев за кадровском реконструкцијом јавних предузећа у саобраћајној делатности.“) Помаци у овој области подразумевају одговарајућа материјална улагања, што је свакако најисплативија инвестиција.

Специфичност положаја јавних предузећа у постсоцијалистичким земљама огледа се у чињеници да су привредни субјекти у овим земљама предмет својинске трансформације. Дакле, посматрано у перспективи, број запослених у јавним предузећима у извесном смислу (некад и искључиво), зависи од односа власника према овом проблему.

Јвна предузећа, како је већ речено, престају да буду монопол државе. Сви својински облици равноправно су заступљени па, према томе, и приватни власници, када је реч о овом типу предузећа. То значи да запошљавање у јавним предузећима престаје да буде државна "функција". Приватни капитал афирмише у првом реду профитни интерес. Иако јавна предузећа (или бар нека од њих) никада до краја неће моћи бити чисто профитни субјекти, ипак клатно промена у односу профит - јавни интерес креће се према профиту. Ако се ово има у виду, онда је за очекивати да у јавним предузећима предстоји рационализација броја запослених или, прецизније, њихово смањење. Перспективно, ово значи да се актуелизује конкуренција за свако радно место, што укупно треба да омогући да квалитет запослених у јавним предузећима буде подигнут на виши (жељени) ниво, што је у функцији оптимизације броја запослених у овим привредним субјектима.

4) Само у 1997. и 1998. г ЖТП "Београд" и његов Саобраћајни институт ЦИП запослили су око 200 високо-образованих кадрова и обезбедили толико стипендија.