Radno i socijalno pravo

182 П. Спасић: Пракшично решавање пишања вишка запослених у Ребублици Србији

2. Национални закони или прописи могу да ограниче примену става |. овог члана на случајеве у којима број радника чији се прекид разматра достиже најмање један одређени број, односно проценат радне снаге.

3. Послодавац ће обавестити надлежни орган о прекидима радног односа из става 1. овог члана у одређеном минималном року пре престанка радног односа, с тим што тај рок треба утврдити националним законима или прописима."

Поред наведене конвенције, треба указати и на одредбу члана 29. Европске социјалне повеље из 1996. године (ревидирана), која је ступила на снату 01.07.1999. године, која се односи на право на информације и консултације у случају колективног отпуштања радника, по којој су државе обавезне да “обезбеде да послодавци информишу и консултују представнике радника, правовремено пре таквих колективних отпуштања радника о путевима избегавања колективног отпуштања радника и ограничењима таквих појава и ублажавања његових последица, на пример прибегавањем пратећим социјалним мерама усмереним, нарочито, на помоћ за поновно запошљавање или преквалификацију дотичних радника."

Трипартитна Декларација о принципима који се односе на мултинационална предузећа и социјалну политику из 1977. године (Тпрапше Declaration of Principles conserning Multinational Enterprises and Socila Policy) садржи поглавље о сигурности запослења (Зесигну ог Етрјоутеп!), члан 24. до 28. Члан 27. је врло битан јер забрањује отказане процедуре које су арбитрарног карактера (“Агђигагу dismissal procedures should be avoided”), a чланом 28. је наложено владама држава чланица да обезбеде заштиту у смислу материјалне помоћи за она лица чији је радни однос престао, док не нађу друго радно место (бомегптепз, тп sooperation with multinational as well as national enterpries, should provide some form of income protection for workers whose employment has been terminated”).

РЕШАВАЊЕ ПИТАЊА ВИШКА ЗАПОСЛАНИХ ПО ЗАКОНУ О РАДУ

Закон о раду утврђује три модела решавања вишка запослених, а у зависности од два критеријума. Први критеријум је број запослених код

Владимир Тодоровић, оп.цит. стр. 704.