Radno i socijalno pravo
ствараоца или другог лица (израда таписерија и другог уметничког ткања, уметничка обрада камена, стакла, глине, керамике, гипса и сличних материјала); старим занатима сматрају се послови израде и дораде предмета на начин и под условима којима се чува и одржава израз традиционалног стваралаштва (лончарски, грнчарски, коларски, казанџијски и други занати); и домаћом радиношћу сматрају се послови израде и дораде предмета код којих преовлађују ручни рад и који имају естетско обележје изражено народном уметношћу (плетење, ткање, штрикање, хеклање итд.).
за обављање самосталне делатности, предузетник оснива радњу, односно одговарајући облик пословања, као што су: радионица, канцеларија, биро, сервис, агенција, студио, пансион, апотека, ординација и сл. Предузетник може основати само једну радњу, с тим што делатност може да обавља и у више посебних простора на територији исте или више општина.
Једну радњу, за обављање једне или више делатности, може основати и више физичких лица - ортачка радња. Ортачку радњу "може основати највише 10 физичких — лица, закључивањем уговора о оснивању ортачке радње, којим основачи - ортаци, уређују међусобне односе, права, обавезе и одговорности. Уговор о оснивању ортачке радње садржи нарочито: имена оснивача, уложена средства, делатности које се обављају, пословно седиште, име лица овлашћеног за представљање и заступање, међусобна права и одговорности. Ортачка радња престаје ако остане један оснивач.
Оснивач, односно оснивачи ортачке радње, управљају радњом, а за обавезе које проистекну у обављању делатности, одговарају целокупном имовином.
Изменама 4 допунама 3akoHa о — приватним предузетницима (“Службени гласник РС", бр.35/2002), које су у примени од 28. јуна 2002. године, извршена је одређена либерализација _ поступка _ регистровања _ радњи, – избегнуто непотребно администрирање, извршена дерегулација и смањење нормативизма, односно извршено прописивање само законског минимума за отпочињање и обављање делатности предузетника.
Циљ ових измена је да поступак оснивања радњи постане једноставнији, бржи и јевтинији, како би се омогућило што већем броју лица да отпочну самостално обављање делатности и тиме створе услове за сопствено запошљавање и запошљавање других лица, улагањем, пре свега, сопствених средстава у привредни развој.
122